Değişik spor branşlarında Quadriceps açısı değerleri (Erkek ve bayan futbol ve taekwon-docular)
  1. Tez No: 69146
  2. Yazar: YÜKSEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı erkek ve bayan futbolcu ve taekwandocuların, ayakta ve sırt üstü yatar pozisyonda sağ ve sol Q açılarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmaya gönüllü olarak1998 yılında Samsun il merkezinde elit düzeyde spor yapan 25'i bayan, 55'i erkek toplam 80 futbolcu ve 35'i bayan, 55'i erkek toplam 90 taekwandocu denek olarak katılmıştır. Bu çalışmada deneklerin Q açısı ve belirli antropometrik ölçümleri alındı. Boy ve bayan futbolcu ve taekwandocu sporcuların, ayakta ve sırt üstü yatar pozisyonda sağ ve sol Q açılarınının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans ve t- testi analizi kullanıldı. Bayan ve erkekler arasındaki Q açısı değerleri karşılaştırıldığında aradaki fark istatiksel açıdan anlamlı çıkmıştır Erkek ve bayan taekwandocu ve futbolcuların karşılaştırılmasında cinsiyet ve branş faktörüne bağlı anlamlı farklılıklar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the this study is to compare The degree of Q angle of male and female soccer and taekwando players at supine and standing position. During the spring season of 1998 totally 80 elite soccer players (55 male and 25 female) and 90 elite taekwando players (55 male and 35 female) who are from Samsun were participated volunterly in this study as a subject. To determine the significance of differences of Q angle at supine and standing position between of male and female soccer and taekwando players One Way Anova (ANOVA) and t - test analyzes were used. Results of this study showed that there were significant differences between male and females subjects wtih respect to sports branch and sex. Mean Value of male soccer players were significantly higher than taekwando players, while mean value of female soccer players were significantly lower than taekwando players in the Q angle, HI