Tevhidi düşünce bilgi inşa yöntemi ve modern Batı pozitivist-hermenötik düşünce bilgi inşa etme yöntemleri karşılaştırması bağlamında MÜSİAD zihniyetinin incelenmesi
Examining the MUSIAD mentality in the context of the comparison of the tawhid thought knowledge building method and the modern Western positivistic-hermeneutic thought knowledge building method
  1. Tez No: 691475
  2. Yazar: ÖZGE TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türk-İslam Medeniyetinin kurucu unsuru olan tevhit, medeniyetin düşünce sistemini oluşturmuş, bilgi üretilmiş ve bu bilgiler ile kurumlara yön verilmiştir. 19. yüzyıl Batılılaşmanın etkisiyle özden kopuş yaşanmış, Batı'nın pozitivist değerleri benimsenmeye başlanmış, Batı'dan özgün olmayan bilgilerin kabul edilmesi aktarmacı-taklitçi bir yapının oluşum göstermesine neden olmuştur. Batılılaşmanın etkisiyle benimsenen pozitivist değerler ve buna bağlı ortaya çıkan aktarmacı-taklitçi yapı kurumlara yansımış, iktisat kurumu da zihniyet değişikliğine uğrayan kurumlardan yalnızca bir tanesi olmuş, bu kurum iktisat-düşünce yöntemi etkileşimi eşliğinde ele alınmadan değişime uğratılmış, tevhidi düşünceden bağımsız bir iktisadi yapı ve girişimcilik anlayışı ortaya çıkmıştır. Batı Medeniyetinin pozitivist değerlerinin benimsenmesi, aktarmacı-taklitçi bir yapının olması 21. Yüzyıla gelindiğinde ikircikli/gri/karmaşık bir yapının oluşum göstermesine, bu durum da ikircikli/gri/karmaşık kesimin 'pozitivist-hermenötik etki karmaşıklığına dayalı karma bir yöntem' ile bilgi üretmesine ve kurumlara yön vermesine neden olmuştur. Bu çalışmada iktisat-düşünce etkileşimi eşliğinde girişimcilik anlayışı ele alınmış, tarihsel süreç içerisindeki değişim süreçlerine bakılmış, gri/ikircikli/karmaşık yöntemin etkisinde girişimcilik yapan MÜSİAD'ın girişimcilik zihniyeti ve buna bağlı gelişen eylemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak çalışmanın metodolojisi ve yöntemi ele alınmış, ardından çalışmada kullanılan kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte kabul gören girişimcilik anlayışlarına bakılmış ve 24 Ocak 1980 Ekonomik Kararların etkisiyle oluşum gösteren Anadolu Sermayesi ve MÜSİAD ele alınmıştır. Son bölümde ise iktisat-düşünce etkileşimi eşliğinde MÜSİAD'ın girişimcilik zihniyeti açıklanmış ve özgün bilgi üretmenin gerekliliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main conceptual foundation of the Turkish-Islamic Civilization, tawhid, has played an important role in the constitution of a particular thought system, production of knowledge and, incidentally, has guided institutionalization. In the 19th century, however, due to the influence and dogmatic acceptance of Westernization and its positivistic values have contributed to the uncritical imitation of such values. Economic institution has been one of the structures that have emerged due to the imitations of the Western values. Consequently, the uncritical incorporation of Western positivistic values detached from its overall methodical concerns have resulted in a peculiar economic thought, entrepreneurialism which is in discord with tawhid. The uncritical acceptance and imitation of Western positivistic values has influenced the gray/mixed method that is based on the 'positivistic-hermeneutic values' in the 21st century. This study attempts to provide an explanation for mixed/gray entrepreneurialism in its historical context, taking MUSIAD as its case study. In this regard, the first chapter sets out the methodology while the second part deals with the terminology used in this study. The third chapter examines the approaches to entrepreneurialism that emerged after the declaration of the Turkish Republic and the operation of MUSIAD in the aftermaths of the Economic Conventions of the 24 January 1980. Finally, the last chapter delineates the entrepreneurialism of MUSIAD in the context of an overall economy-thought and argues the necessity of a particular knowledge production.