Hemşirelik öğrencilerinin ağrı yönetimi konusunda bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of nursing students about pain management
  1. Tez No: 691500
  2. Yazar: NURTEN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin ağrı yönetimi konusunda bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bir vakıf üniversitesinin hemşirelik bölümünde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 129 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Verilerin toplanmasında Öğrenci Tanıtım Formu, Hemşirenin Ağrı ile İlgili Bilgi ve Tutum Anketi (KASRP-N) kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, ShapiroWilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Walls ve Thamne's T2 testleri kullanıldı. Çalışmaya katılan öğrencilerin %82,2'sinin kadın, %72,8'inin eşit oranda üçüncü ve dördüncü sınıfta, %62'sinin Anadolu/Fen lisesi mezunu olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin KASRP-N ölçeğinden aldıkları ortalama puan 13,48±3,60 olup; ölçek sorularına doğru yanıt verme oranı %34,5 ile zayıf düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study to determine the knowledge and attitude of nursing students about pain management. The sample of the research consisted of 129 second, third and fourth year nursing students studying at a nursing department of a foundation university in Istanbul. As data collection tools, Student Description Form and the Knowledge and Attitudes Survey Regarding Pain-Nurse were used. In the statistical analysis of the data, percentage, mean, ShapiroWilk Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis and Thamne's T2 tests were used. 82.2% of the students participating in the study were determined that the females and 62% were graduated from Anatolia / Science High School. The mean score of the students in KASRP-N scale was 13,48±3,60. It was also found that the rate of giving correct answer to the questions in the scale was at weak level with 34.5%.