Tersyüz sınıf modelinin, hemşirelik öğrencilerinin pediatrik ağrı bilgi düzeyine, ağrı yönetimine ve öğrenme motivasyonuna etkisi
The effect of the flipped classroom on nursing students' on pediatric PAİN knowledge level, PAİN management and learning motivation
- Tez No: 768323
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerinin çocuklarda ağrı yönetimi konusundaki bilgi düzeylerinin istendik düzeyde olmaması konu ile ilgili yenilikçi eğitim modellerinin sorgulanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Amaç: Bu araştırma, tersyüz sınıf modelinin, hemşirelik öğrencilerinin pediatrik ağrı bilgi düzeyine, ağrı yönetimine ve öğrenme motivasyonuna etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışmada, ön test ve son test kontrol gruplu tek kör, randomize ve deneysel bir tasarım kullandı. Eylül 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütülen çalışmanın katılımcıları Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü üçüncü sınıf öğrencileridir. Kontrol grubunda 42, girişim grubunda 42 öğrenci olmak üzere toplam 84 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerinin toplanmasında“Birey Tanılama Formu, Pediatrik Ağrı Yönetimi Bilgi Ölçeği, Pediatrik Ağrı Bilgi Testi ve Öğretim Materyaline İlişkin Motivasyon Anketi”kullanılmıştır. Tüm sınıfa müfredatta yer alan iki ders saatinde çocuklarda ağrı yönetimi konusu anlatılmış ve ön-test formları uygulanmıştır. Çalışmanın kontrol ve girişim grubunda yer alan öğrenciler randomizasyon ile belirlenmiş ve sisteme (Maküuzem ve E-pediatri) kayıtları yapılmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğreciler, araştırmacılar tarafından hazırlanan videoları her hafta girişim grubuna paralel olarak Maküuzem üzerinden izlemişlerdir. Girişim grubundaki öğrenciler ise tersyüz sınıf modeli çerçevesinde www.e-pediatri.com sitesi üzerinden vidoeları asenkron olarak izlemiş ve Microsoft Teams üzerinden senkron eğitim verilerek konuyu pekiştirmeleri sağlanmıştır. Dört haftalık eğitim programı tamamlandıktan bir ay sonra her iki gruptaki öğrencilere son-test formları uygulanmıştır. Bilginin ve motivasyonun kalıcılığını değerlendirmek amacıyla eğitim programı tamamlandıktan üç ay sonra her iki gruptaki öğrencilere kalıcılık testi formları uygulanmış ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Bulgular: Girişim grubundaki öğrencilerin Pediatrik Ağrı Yönetimi Bilgi Ölçeği, Pediatrik Ağrı Bilgi Testi ve Öğretim Materyaline İlişkin Motivasyon Anketi için ön-test, son-test ve kalıcılık-testi puan artışlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenirken (p0.005). Sonuç: Tersyüz sınıf modeli ile verilen çocuklarda ağrı yönetimi eğitiminin pediatrik ağrı yönetimine, pediatrik ağrı bilgi düzeyine ve öğretim materyaline ilişkin motivasyona olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Çocuklarda ağrı yönetimi, hemşirelik öğrencileri; tersyüz sınıf modeli
Özet (Çeviri)
Introduction: The fact that the level of knowledge of nurses and nursing students about pain management in children is not at the desired level has revealed the need to question innovative educational models related to the subject. Aim: This study was conducted to determine the effect of the flipped classroom model on pediatric pain knowledge, pain management and learning motivation of nursing students. Methods: The study used a single-blind, randomized, experimental design with a pretest and posttest control group. The participants of the study, which was conducted between September 2021 and May 2022, were third-year students of the Department of Nursing, Faculty of Health Sciences, Mehmet Akif Ersoy University. A total of 84 students, 42 in the control group and 42 in the intervention group, were included in the study. The data were collected by the researcher using a questionnaire method.“Individual Identification Form, Pediatric Pain Management Knowledge Scale, Pediatric Pain Knowledge Test and Motivation Questionnaire for Teaching Material”were used to collect the data. The subject of pain management in children was taught to the whole class in two lesson hours in the curriculum and pre-test forms were applied. The students in the control and intervention groups of the study were determined by randomization and registered to the system (Maküuzem and E-pediatrics). The students in the control group watched the videos prepared by the researchers on Maküuzem in parallel with the intervention group every week. The students in the intervention group watched the videos asynchronously on the www.e-pediatri.com website within the framework of the flipped classroom model and were provided with synchronous training via Microsoft Teams to reinforce the subject. One month after the four-week training program was completed, post-test forms were applied to the students in both groups. To evaluate the retention of knowledge and motivation, retention test forms were applied to the students in both groups three months after the training program was completed and the data collection process was completed. Results: While a statistically significant difference was observed in the pre-test, post-test and retention-test score increases of the students in the intervention group for the Pediatric Pain Management Knowledge Scale, Pediatric Pain Knowledge Test and Motivation Questionnaire Regarding the Teaching Material (p0.005). Conclusion: It was determined that pain management education in children given with the flipped classroom model had a positive effect on pediatric pain management, pediatric pain knowledge level and motivation for the teaching material. Keywords; Pediatric pain management, nursing students; flipped classroom model