Hemşirelik lisans öğrencilerinin çocuk hemşireliği yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of nursing undergraduate students child nursing competencies
- Tez No: 963032
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, hemşirelik lisans programında“Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği”dersini tamamlamış öğrencilerin çocuk hemşireliği yeterlilik düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı türde tasarlanmış olup, evrenini 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir vakıf üniversitesinin hemşirelik lisans programında öğrenim gören 334 kişi örneklemini ise çalışmaya gönüllü olarak katılan 179 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ve 39 maddeden oluşan“Hemşirelik Öğrencileri İçin Çocuk Hemşireliği Yeterlilik Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışmanın yürütülebilmesi için etik kurul, kurum ve ölçek kullanım izinleri alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. Demografik veriler; ortalama, standart sapma, sayı (n) ve yüzde (%) ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the pediatric nursing competency levels of students who had completed the“Child Health and Diseases Nursing”course within a nursing undergraduate program. Designed as a descriptive study, the population consisted of 334 students enrolled in the nursing undergraduate program of a foundation university during the 2024–2025 academic year, while the sample comprised 179 students who voluntarily participated in the study. Data were collected using a demographic information form developed by the researcher in line with the relevant literature and the“Pediatric Nursing Competency Scale for Nursing Students,”which includes 39 items. Ethical approval, institutional permission, and authorization for the use of the scale were obtained prior to data collection. The data were analyzed using the SPSS for Windows 21.0 statistical software. Descriptive statistics such as mean, standard deviation, frequency (n), and percentage (%) were used for the demographic variables.