Geriatrik proksimal femur kırıklarında mortalite üzerine etki eden prediktif faktörlerin incelenmesi
Investigation of predictive factors affecting mortality in geriatric proximal femur fractures
- Tez No: 691522
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUKAN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya genelinde yaklaşık 1.5 milyon erişkin kalça kırığı vakası görülmektedir. Yaşam beklentisindeki artışla birlikte yaşlı grupta görülen hastalıklara yaklaşımın önemi her geçen gün artmaktadır. Kalça kırıkları yaşlı populasyonda sık görülen, erken mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülür ve osteoporozla yakından ilişkilidir. Sıklıkla cerrahi tedavi gerektiren kalça kırıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık alanında yüksek mali yüke sebep olmaktadır. Gelişen sağlık hizmetleri ve cerrahi tekniklere rağmen cerrahi geçiren hastaların yaklaşık 1/3 ameliyattan sonra tıbbı bakıma bağımlı hale gelip, hastaların yaklaşık %25' i 1 yıl içerisinde kaybedilmektedir. Bu hasta grubunun ileri yaşlı olması ve komorbiditenin sıklıkla eşlik etmesi dolayısıyla cerrahi süreleri gecikme yaşanabilmektedir. Cerrahi gecikmenin mortaliteye etkisi literatürde yoğun tartışılmaktadır. Cerrahi teknik kırık tipi hastanın fizyolojik durumuna göre değişmekle birlikte; artroplasti, proksimal femur çivileri ve vidalar cerrahi seçeneklerdir. Biz çalışmamızda hastanemiz veri tabanı üzerinden 2011 ve 2021 yılları arasında femur üst uç kırığı nedeniyle cerrahi geçirmiş 60 yaş üstü hastalarda 18 parametreye bakarak hastalarda 30 günlük mortaliteyle ilişkili faktörleri saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
There are approximately 1.5 million adult hip fracture cases worldwide. With the increase in life expectancy, the importance of approach to diseases seen in the elderly group is increasing day by day. Hip fractures are a common disease in the elderly population with a high early mortality. It is more common in women and is closely associated with osteoporosis. Hip fractures, which often require surgical treatment, cause a high financial burden in the health insurance system in developed and developing countries. Despite the developing health services and surgical techniques, approximately 1/3 of the patients undergoing surgery become dependent on medical care after the operation, and approximately 25% of the patients die within 1 year. Due to the advanced age of this patient group and the frequent accompanying comorbidities, the duration of surgery may be delayed. The effect of surgical delay on mortality is mostly discussed in the literature. Although the surgical technique varies according to the physiological condition of the patient, the type of fracture; arthroplasty, proximal femoral nails and screws are surgical options. In our study, we tried to determine the factors associated with 30-day mortality in patients over 60 years of age who had undergone surgery for femoral fracture between 2011 and 2021, based on our hospital database, by looking at 18 parameters.