Hemşirelerin farklılık yönetimi algısının örgütsel mutluluk düzeyleri üzerine etkisi
The effect of nurses' perception of diversity management on organizational happiness levels
  1. Tez No: 691523
  2. Yazar: TUĞBA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma hemşirelerin farklılık yönetimine ilişkin algılarının örgütsel mutluluk düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kasım 2019 –Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüş olup, veriler Aralık 2019- Şubat 2021 tarihleri arasında Ankara il merkezinde bulunan üç hastanede çalışan 204 gönüllü hemşireden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Farklılıkların Yönetimi Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul izni ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının orta düzeyde (Χ=98,32±22,16) ve en olumsuz algıladıkları boyutun bireysel tutum ve davranışlar (X=13,24±3,24) olduğu, örgütsel mutluluk düzeylerinin de orta düzeyde olduğu (X= 94,43±22,25) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive, cross-sectional and relationship-seeking design in order to determine the effect of nurses' perceptions of diversity management on their organizational happiness levels. The research was carried out between November 2019 and June 2021, and the data were collected from 204 volunteer nurses working in three hospitals in the city center of Ankara between December 2019 and February 2021.“Personal Information Form”,“Diversity Management Scale”and“Organizational Happiness Scale”were used as data collection tools. Ethics committee permission and institutional permissions were obtained for the research. According to the findings obtained from the research; The nurses' perceptions of the management of differences were moderate (Χ=98.32±22.16), the dimension they perceived most negatively was individual attitudes and behaviors (X=13.24±3.24), and their organizational happiness level was moderate (X= 94.43±22.25).