Debreli Abdülkerim Efendi'nin Mîzânü'l-Hurûf ve Şifâü'l-Ebdân adlı eserinin tecvîd literatüründeki yeri
The place of Debreli Abdulkarim Efendi's work called Mizânü'l-Hurûf ve Şifâü'l-Ebdân in tecvid literature
  1. Tez No: 922192
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRÜT SARIHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Debreli Abdülkerim Efendi'nin Karabaş Tecvidi'ne yapmış olduğu Mîzânü'l-hurûf ve şifâü'l-ebdân adlı şerh çalışmasını hangi amaçla kaleme aldığı, tecvid konularını hangi üslûp ve metotla aktardığı, hangi kaynaklardan istifade ederek eserini harmanladığı, şerh etmiş olduğu eserden farklı olarak hangi konuları işlediği gibi hususlar ele alınmaktadır. Bunun yanında söz konusu eserin sadece Karabaş Tecvidi şerhi mi yoksa kısmi şerh çalışması mı sorusuna yanıt aranmış ve tecvid literatüründeki yerini belirleme amaçlanmıştır. Bu araştırma iki bölümden müteşekkildir; birinci bölümde tecvid ilminin konusu, gayesi, hükmü hakkında öz bilgiler paylaşılmakla beraber tecvid literatürü hakkında genel bir değerlendirme yapılmış, tarihte öne çıkan eserlerin hangi özellikleri ile çağdaşlarından ayrıldığı konularına kısaca temas edilmiştir. İkinci bölümde Abdülkerim Efendi'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri, hocaları, eserdeki tecvid konularını işleyiş biçimi, dil ve üslubu ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Karabaş Tecvidi şerhi dışında, eserinde yer verdiği farklı konulara da temas edilmiştir. Tez çalışması, ulaşılan bulguların ifade edildiği sonuç bölümüyle nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the purpose for which Debreli Abdülkerim Efendi wrote his commentary work called Mîzânü'l-Hurûf ve Şifâü'l-Ebdân on Karabaş Tecvidi, the style and method with which he conveyed tajweed subjects, the sources he used to reconcile his work, and the subjects he handled that were different from the work he had commented on. This research consists of two parts; in the first part, general information such as the subject, purpose and ruling of the science of tajweed is shared, and a general evaluation of tajweed literature is made, and the features of the prominent works in history that distinguish them from their contemporaries are briefly touched upon. The second section covers the life of Abdülkerim Efendi, his scientific personality, works, teachers, language and style, and the way he handles the tajweed topics in his work. In addition, this section also touches on different topics he covers in his work, apart from the Karabaş Tecvidi commentary. The thesis study is concluded with the conclusion section, where the findings are expressed.