Sergio Assad'ın 20.yy gitar müziğine teknik ve müzikal açıdan katkıları ve Aquarelle eserinin ikinci bölümü olan Valseana'nın incelenmesi
  1. Tez No: 691527
  2. Yazar: CANKUT CANTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDEM SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada 20.yüzyıl gitar müziğinin en önemli bestecilerinden olan Sergio Assad'ın bestecilik stili, düzenlemeleri ve Valseana eserinin analizi yer almaktadır. Birinci bölümde klasik gitarın tarihi ve Brezilya geleneksel müziğinin popüler stilleri yer almaktadır. İkinci bölümde Assad'ın yaşamı ve bestecilik stili incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Aquarelle eserinin ikinci bölümü olan Valseana parçasının analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sergio Assad's composition style, arrangements and analysis of Valseana, one of the most important composers of 20th century guitar music, are included/taken part. In the first part, the history of the classical guitar and popular styles of Brazilian traditional music are involved. In the second part, Assad's life and composing style have been examined. In the third part, the Valseana piece, which is the second part of the Aquarelle work, has been analysed.