Roma kolonizasyon politikası bağlamında Kuzeybatı Anadolu'daki Roma kolonileri
The Roman colonies in the North-Western Anatolia in the context of the Roman colonization policy
  1. Tez No: 357688
  2. Yazar: OLCAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Roma kolonizasyon hareketi bağlamında Kuzeybatı Anadolu'da kurulmuş olan kolonilerin incelendiği bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün konusu kullanılan epigrafik, nümizmatik ve edebi kaynaklardır. İkinci bölümde Roma öncesinde Akdeniz dünyasında meydana gelmiş kolonizasyon hareketleri ana hatları ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak Roma kolonizasyon hareketinin ortaya çıkış nedenleri ve karakteri ele alınmıştır. Sonrasında kolonilerin ortaya çıkışını takiben Roma kolonizasyon tarihi Roma'nın geçirdiği değişim ve dönüşümlere bağlı olarak irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda kolonizasyon hareketinin başlangıcından Licius Septimius Bassianus'un (Caracalla) M.S. 212 yılında ilan ettiği Constitutio Antoniniana bildirisine kadar olan süreçte geçirdiği evrimsel aşamalar konu edilmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak Kuzeybatı Anadolu'da yer alan Bithynia ve Paphlagonia bölgelerinin tarihi coğrafyası ele alınmıştır. Takip eden bölümlerde Kuzeybatı Anadolu'da bulunana Roma kolonilerinin kuruluşunun ardında yatan siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik nedenler incelenmiştir. Ayrıca bölgede kurulan kolonilerdeki kolonistler ile yerli halk arasındaki ilişkilere de değinilmiştir. Son olarak Kuzeybatı Anadolu'da yer alan Sinope, Herakleia Pontika ve Myrleia (=Apameia) Roma kolonilerinin tarihleri kısaca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Roman colonies in the North-Western Anatolia within the framework of the Roman colonization policy. It is divided into four main chapters. The first chapter includes epigraphical, numismatical and literary sources of the period. The pre-Roman colonization movements in the Mediterranean world are examined in the second chapter. In the third chapter, firstly the reasons behind the emergence of the Roman colonization and its basic characteristics are discussed. These topics are followed by the examination of the Roman colonization history and its transformation. This chapter also handles the stages of the evolution of the Roman colonization from the beginning to 212 A.D. when the“Constitutio Antoniniana”was proclaimed by Licius Septimius Bassianus. The fourth chapter firstly deals with the historical geography of Bithynia and Paphlagonia, the regions of the North-Western Anatolia. In the following pages, it discusses the political, military, social and economical reasons which paved the way for the emergence of the Roman colonization. It also touches upon the relations between the colonists and the native people. Lastly, it narrates the history of the colonies of the North-Western Anatolia such as Sinope, Herakleia, Pontika and Myrleia (=Apameia).