Meslek mensuplarının mali ve cezai sorumluluklarına dair bir saha araştırması: Denizli ili örneği
A field survey on the financial and criminal liability of professional accountants: A case study in Denizli
- Tez No: 691555
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Meslek mensupları kayıt sisteminin işletilmesinde önemli role sahiptir. Bu nedenle devlet tarafından meslek mensuplarına birtakım sorumluluklar yüklenmiştir. 213 sayılı Yasa'nın mükerrer 227'nci maddesine göre meslek mensupları, mesleki görevlerini gereği gibi yerine getirmemesi halinde ziyaa uğrayan vergi, ceza ve gecikme faizinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmuşlardır. Ayrıca 3568 sayılı Yasanın 12'nci maddesinde yeminli mali müşavirlerin tasdikin doğruluğundan sorumluluğu söz konusudur. Bunun yanında meslek mensuplarının vergi suç ve cezalarına iştirak etmesi durumunda sorumlulukları oluşmaktadır. Meslek mensuplarının mali ve cezai sorumluluklarının incelenmesinden yola çıkılarak hazırlanan bu tez çalışmasının birinci bölümünde muhasebe ve muhasebe mesleğinin tarihsel gelişimine ve muhasebe mesleğinin önemine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sorumluluk kavramıyla ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Ardından meslek mensuplarının mali sorumluluğuna ilişkin kavramlar değerlendirilerek bu kavramlar yargısal kararlar bağlamında incelenmiştir. Son olarak meslek mensuplarının vergi suç ve cezalarına iştiraki halinde meydana gelen sorumlulukları incelenmiş ve meslek mensuplarının suça iştirak hallerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde muhasebe meslek mensuplarının mali ve cezai sorumluluklarına ilişkin mevcut durumdaki düşünceleri araştırılmıştır. Araştırmada Denizli ilindeki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere anket uygulanmış ve elde edilen bulgulara frekans ve ki-kare testine göre analiz işlemleri uygulanarak sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında ise teorik bilgiler ve alan araştırmasından elde edilen bulgular birlikte değerlendirilmiş, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Professional accountants have an important role in the operation of the registration system. The government assigns professional accountants with some responsibilites with this reason. According to Law Number 213, professional accountants are held jointly and severalyl liable with the taxpayers for the tax, penalty and delay interesr incurred if they do not fulfill their professional duties properly. In addition, according to article 12 of Law Number 3568, Certified Public Accountant are responsible for the accuracy of the certification. Besides, accounting professionals have responsibilities if they participate in tax crimes and penalties In this study that prepared based on the investigation of financial and criminal liability of accountant professions, in the first part given the historical development of accounting and accounting profession and the importance of accounting profession. In the second part of study included theoretical informations about the concept of responsibility.Then, concepts related to the financial responsibility of professionals were evaluated and examined in the context of court decisions. Finally, the responsibilities of accounting professionals in the event of their participation in tax crimes and penalties were examined and accounting professionals involvement in crime was examined. In the third part of study it has been researched accounting professionals were current thoughts on the financial and criminal liability. In the research, a questionnaire was applied to Independent Accountant and Financial Advisors in Denizli and result were interpreted by applying the analysis procedures according to the frequency and chi square test to the obtained findings. In the conclusions and suggestion part of the study, theoretical information and the findings obtained from the field research were evaluated together, solution suggestion were presented.