Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde COVİD-19 pandemi sürecinin hizmet talep ve sunumuna etkisi- Uşak ili örneği
The effect of the COVİD-19 pandemic process on service demand and delivery in pre-hospital emergency health services - example of Uşak province
- Tez No: 889507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM UTANIR ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde COVID-19 Pandemi Sürecinin Hizmet Talep ve Sunumuna Etkisi- Uşak ili Örneği başlıklı olarak ortaya konulan bu araştırmada, Uşak'taki ambulans servis istasyonlarından toplanan çağrı verileri üzerinden yapılan bir analizle, pandemi öncesi ve pandemi dönemlerinde acil sağlık hizmetlerine yönelik çağrıların karşılaştırmalı bir incelemesini sunmaktadır. Çalışma, özellikle Uşak 1 Nolu ambulans servis istasyonuna gelen çağrıların yoğunluğuna dikkat çekerken, çağrı yapan kişiler arasında cinsiyet dağılımının dengeli olduğunu ve sosyal sigortalar kurumuna kayıtlı kişiler ile çalışanların ve emeklilerin büyük bir kısmını oluşturduğunu belirtmektedir. Pandemi sürecinde, yerel vatandaşların acil çağrılarının arttığı gözlemlenirken, yabancı uyruklu hastaların oranı nispeten düşük kalmıştır. Ayrıca, kentsel bölgelerden gelen çağrıların yanı sıra kırsal bölgelerden gelen çağrı oranında da bir artış saptanmıştır. Medikal sebeplerle yapılan çağrılar azalırken, nakil çağrıları önemli ölçüde artmış, trafik kazaları ve diğer kazalara bağlı çağrılar azalmıştır. Pandemi sırasında Yeşil Kod durumu olan hastaların oranında bir artış gözlemlenmiş, hasta nakillerinin çoğunluğu hastanelere yapılırken eve nakiller artmıştır. Bu çalışma, pandemi sürecinin acil sağlık hizmetleri üzerindeki etkilerini, çağrı sayısındaki ve çağrı nedenlerindeki değişimleri genel bir bakış açısıyla ele alarak, sağlık hizmetlerine erişimde ortaya çıkan potansiyel farklılıkları ve zorlukları vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was presented as the Effect of the COVID-19 Pandemic Process on Service Demand and Delivery in Pre-Hospital Emergency Health Services - Uşak Province Example, calls for emergency health services before and during the pandemic were examined using call data received from ambulance service stations in Uşak. An analysis of call data from ambulance service stations in Uşak provides a comparative examination of calls for emergency healthcare services before and after the pandemic. While the study draws attention to the intensity of calls, especially from Uşak No. 1 ambulance service station, it is stated that gender relations are regular among the callers and that a large portion of them are people registered with SSK, employees and retirees. While it was observed that local economic emergency calls increased during the pandemic period, the rate of foreign patients remained low. Additionally, there was an increase in the rate of incoming calls for current information as well as incoming calls for sequential information. While calls for medical reasons have decreased, calls for transport have expanded significantly, and calls due to traffic accidents and other accidents have decreased. During the pandemic, an increase in the rate of people with Code Green status has been observed, with the majority of patient transfers being taken to the hospital. This study emphasizes the potential differences and possible differences in access to health services by considering the changes in the number of calls and reasons for calls from a general perspective, which are present on emergency health systems during the pandemic process.