Germe egzersizlerinde farklı dış ısı ortamlarının esneklik gelişimi üzerindeki etkileri
The Streching exercise which is performance different environmental temperature for improving flexibility
- Tez No: 69159
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; Germe Egzersizlerinde Farklı Dış Ortamlarının Esneklik Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi idi. Bu amaçla yaşları 18-24 olan 48 denek tesadüfi örnekler metoduyla seçildi. Denekler 3 guruba ayrılarak her bir gurup 20°C, 40°C ve 60°C dış ısı ortamlarında germe egzersizi yaptılar. Germe egzersizleri dizin flexiyonu ile sınırlandırıldı. Sol diz kontrol, sağ diz ise deney bacağı olarak seçildi. Çalışmanın öncesinde deneklerin sağ ve sol dizlerinin fleksiyon ölçümleri alındı. 14 hafta süren bu çalışma programı sonrasında dizin fleksiyon ölçümleri tekrar ölçüldü. Farklı dış ortamlarının esneklik gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla çift yönlü varyans analizi yapıldı. Aralarında anlamlı farklılık çıkan sonuçlar Tukey's testi ile yorumlandı. Sonuç olarak ; kontrol ve deney bacakları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu belirlendi. Diğer taraftan, farklı ısı ortamlarında yapılan esneklik çalışmalarında farklı dış ısı ortamlarının etkili olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine. The stretching excercise which is performed different environmental temperature for improving flexibility. For these purpose of this study 14 week session, total 48 male subjects were participated in this study in the ages of 18-24 subjects divided into 3 grups. Each group was performed the stretching exercise in different environmental temperature (20°C, 40°C ve 60°C). Stretching exercise was limitated with knee flexion. Left Leg as is selected as a control and the right Leg as a experimental Leg. Before stretching exercise, left and rigth knee flexion values was measred. After 14 weeks traning session, left and right knee's flexion values was measured again. Anova was used in order to defermine the differences amang 3 groups for improving flexibility. Tukey's metot was used in significantly different value. As a result; there was a significantly differences between control and experimental legs for flexibility development. On the other hand, there were no significantly differences among 3 groups for improving flexibility.