1. lig bayan ve erkek takımlarında antrenör-oyuncu etkileşimi ve performansa etkisi
The Effect of player-coach interaction on performance on the 1. League woman and man team
- Tez No: 69160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
-VII- Özet Bu araştırma antrenörün kendi davranışlarını algılama şekli ile.oyuncuların antrenör davranışlarını algılama şekli arasındaki farklılıkları belirlemek, oyuncu - antrenör etkileşimi konusundaki mevcut bilgilere yeni boyutlar katmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma.teorik ve uygulamalı alan araştırması olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kaynak taramasının kullanıldığı birinci bölümde.grup tanımı, grup çalışmaları.grup yapısı.süreci.iletişim, liderlik kavramı.teorileri, tipleri üzerinde durulmuş.sporda liderlik.liderlik tipleri ve özellikleri.sporda liderlik modelleri.antrenör tipleri ve özellikleri.antrenör davranışları.sporda liderlik modelleri ve bu konularda yapılan araştırmalar yer almıştır. İkinci bölüm ise yöntemle ilgili bilgileri.elde edilen bulguları ve yorumları.sonuç ve önerileri içermektedir. Antrenör - oyuncu etkileşimini ölçmek üzere " Antrenör - Oyuncu Etkileşim Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçek kullanılarak gerekli verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Geçerlilik ve güvenirlik analizleri dışında.gruplar arasındaki farkların belirlenmesi amacıyla bağımsız grup t testi, bir boyutlu varyans analizi.frekans dağılımları, aritmetik ortalama.standart sapma değerleri hesaplanarak sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ise antrenörlerin kendilerini sporcularının inandıklarından daha da bilgili ve etkili olarak gördükleri, sporcuları ile etkileşim sürecinde antrenörlerin, antrenman ve kendileri ile algılamalarında sporcularına kıyasla belirgin bir algılama farkı olduğu şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
-vm~ ABSTRACT This research has been created for two reasons; 1.To determine the difference between the way of perception of a coach 's own manner and the way of perception of a player on their coach's manner. 2.To add new dimensions to the present data about the interaction between the player and a coach. The study contains two parts: 1. Theoretic work 2. Applied field work In the first section which include literature research, description of group, researches, structure, process and within group interaction explained. The concept of leadership, types of a leadership and its characteristic, the model of leadership, leadership in sports, type of coachs, the manner of coachs, the model of a leadership in sports take place in the research on this subject. In the second part, the 95 items - criterion form designed of according to the problem of the research has been applied on the first league of Turkey coaches and players who are formed of the sample population Except for the analysis of validity and reliabilitiy the results on the independent group t test which aims at the differences of groups, one way variance analysis(ANOVA), the frequency distribution mean and the value of std.deviation has been tabled. Data about methodology, discoveries and their comnents, resultrand suggestions are also the mean topics in their research.