Isınma ve germe egzersizlerinin propriosepsiyon üzerine etkileri
The Effects of warm-up and stretching on the proprioception
  1. Tez No: 103628
  2. Yazar: MEHMET MESUT ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT ZERGEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son 20 yıldır spor yaralanmalarının önlenmesi ve rehabilitasyonunda proprioseptif çalışmaların önemi giderek artmaktadır. Sunulan çalışmanın amacı ısınma ve germe egzersizlerinin motor beceri, koordinasyon, postüral kontrol ve dolayısıyla propriosepsiyon üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmaya Tıp Fakültesi öğrencisi 21 sedanter erkek katılmıştır. Deneklerin her biri ısınma, germe, ısınma+germe ve kontrol olmak üzere dört ayrı teste katılmıştır. Testlerin uygulama sırası kura ile belirlenmiş, böylelikle her denek testleri farklı sıralarda yapmıştır. Egzersizlerden hemen sonra 30 saniye süreyle stabilometrik ölçümler yapılmış, bileşik denge kayıpları ve salınım değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizde student t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proprioceptive assessment and rehabilitation had been one of the most important issues of sports medicine practices for the last twenty years. The aim of this study is to investigate the effect of stretching and warming up exercises on motor control, coordination, postural control and proprioception. Twenty-one sedentary male subjects were attended to this study. Each subject has participated to four different test groups, warm up, stretching, warm up and stretching and control group. The order of the tests was randomly determined for each subjects. Immediately after the exercises, stabilometric measurements were done, compound balance losses and ossilation values were calculated. Student t-test was used for statistical analysis.