1. ve 2. lig bayan basketbol takım oyuncularının bazı anaerobik güç parametrelerinin karşılaştırılması
A comparison of some anaerobic power parameters of the first and second league female basketball players
- Tez No: 69168
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
37 6. ÖZET Bu çalışmada, I. lig ve E. lig bayan basketbolcular'ı laboratuvar koşullarında Wingate testi kullanılarak karşılaştınlmıştır. Araştırmada her biri 10 kişiden oluşan 3 takım yer aldı ve üç takımı oluşturan basketbol'cu bayanların yaşlan X=19±2, vücut ağırlıkları X=63.9±5.99 kg, boy uzunlukları ise X=176.22±6.41 cm olarak saptanmıştır. Test edilen takımlar amatör düzeyde antrenman yapan iki tane 2.1ig ve bir l.lig bayan basketbol takımı şeklindeydi. Elde edilen bulgular Minitab İstatistik Programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
38 7. SUMMARY A COMPARISON OF SOME ANAEROBIC POWER PARAMETERS OF THE FIRST AND SECOND LEAGUE FEMALE BASKETBALL PLAYERS. In this study, Female Basketball players of the First and Second league teams were compared by using Wingate test. Three teams, each of which consisted of ten players were included in the study. The ages, weights and heights of the players were found to be X=19±2, X=63.9±5.99 kg and X=176.22±6.41 respectively. The teams, which were included in the test were Second league and First league amateur female basketball teams. The obtained findings were analyzed by using Minitab Statistical Program. According to these findings, the players from the First league and Second league were compared in terms of height, weight and peak qower.