İnsülin hormonu ve kan şekerinin aerobik ve anaerobik egzersizdeki tepki düzeylerinin incelenmesi
The Aim of this study is to investigate the level of insuline hormone and blood glucose response during aerobic exercise and anaerobic exercise
  1. Tez No: 69167
  2. Yazar: CÜNEYT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yapılan çalışmanın amacı insulin hormonu ve Kan Şekeri'nin Aerobik ve Anaerobik egzersizdeki tepki düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü genç takımında Futbol oynayan 18-20 yaş arası 9 sporcu denek olarak katılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları 18.89 ± 0.93 yıl, boy ortalamaları 175.56 ± 5.73 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması ise 64.64 ± 3.16 kg'dır. Deneklere egzersiz protokülünde Anaerobik egzersiz olarak deneklerin Astrand Bisiklet ergometre testi ile belirlenen MaX V02 değerleri baz alınarak Maksimum iş yükünde bisiklet ergometresinde 60 rpm'de denekler kendileri egzersizi bırakana kadar egzersiz yaptırılmıştır. Aerobik egzersizi ise deneklerin Max V02 değerlerinin % 70 ile 30 dakika, 60 rpm'de Bisiklet, Ergometresinde aerobik egzersiz yaptırılmıştır. Egzersizin başında ve sonunda deneklerden alman kan örnekleri ile egzersiz öncesi ve sonrası insülin hormonu ve kan şekeri seviyeleri belirlenmiştir. Ölçümlerin istatistik analizi deneklerden elde edilen bulgulara, non- parametrik testler uygulanarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda Aerobik egzersizdeki insülin ve Kan Şekeri oranı egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası değerler arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (P < 0.01). Anaerobik egzersizlerde de kan şekeri seviyesinde egzersiz öncesi ve sonrası değerlerinde P < 0.05'lik fark görülürken insülin se--62- viyesindekl fark P < 0.01 olarak tespit edilmiştir. Her iki egzersiz karşılaştırıldığında ise egzersiz sonrası insülin seviyesi Aerobik egzersizde Anaerobik egzersize göre daha anlamlı derecede düşerken P < 0.01, kan şekerindeki artış, farkı anlamlı değildir (P > 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the level of in- suline hormone and blood glucose response during Aerobic and Anaerobic exercises. The subjects used are 9 football players, pla ying in the football team of Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor. The subjects average age is 18.89 ± 0.93, their average heighth is 175.56 ± 5.73 cm, and their average weigth is 64.64 ±3.16 kg. As the Anaerobic exercise, the subjects had to do the exercise as prescribed by the Astrand Bicycle Ergonometre Test. So, taken the Max V02 figunes as a base, the subjects were to con tinue the exercise at a rate of 60 rpm, until they gave up. As the Aerobic exercise, the subject were made to do Aerobic exercises with 70 % of the Max V02 figures for 30 min, at a rate of 60 rpm on the bicycle ergometre. The level of insuline hormone and blood glucose of the subjects was measured before and after the exer cises by means of blood tests. The statistical analysis of the me asurements was done by means of non parametric tests. At the end of the study it was observed that there were remarkable statistical differences in terms of insuline hormone level and blood glucose level before and after the exercises (p < 0.01) While a difference of p < 0.05 was measured in terms of blood glucose before and after the anaerobic exercise, the dif ference in terms of insulin was measured as p < 0.01. Companing both exercises, it can be observed that the decrease in the post--64- exercise insullne level is more significant in Aerobic exercises than in Anaerobic exercises. The difference in the increase of blood glu cose is not significant.