Improving antimicrobial activity of brown propolis with addition of spirulina platensis
Spirulina platensis ilaves ile kahverengi propolisin antimikrobiyal aktivitesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 691688
  2. Yazar: NOOR AKHRAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ, PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Türk kahverengi propolisinin (Gaziantep ve Adana) iki farklı örneğinin etanolik ekstraktının toplam fenolik içerik, toplam flavonoid içeriği, antioksidan ve anti-mikrobiyal aktivitelerdeki farklılıkları araştırılmıştır. Propolisin Spirulina platensis ile birleşmesiyle sinerjistik etkisi, Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Candida albi-cans'a karşı antimikrobiyal aktivite olarak da değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, differences between the ethanolic extract of two different samples of Turkish brown propolis (Gaziantep and Adana), in the total phenolic content, total fla-vonoid content, antioxidant and antimicrobial activities were investigated. The synergis-tic effect of propolis with incorporation of Spirulina platensis was also evaluated as an-timicrobial activity against Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Candida albi-cans.