A new approach to sports clothing production by polypropylene fiber
Spor giyim üretimine polipropilen lifi ile yeni bir yaklaşım
- Tez No: 691689
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ, DOÇ. DR. SİNEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Poliolefin elyaf ailesine ait olan polipropilen (PP) lifi , halı ve ambalaj endüstrisinde kullanılmasına rağmen iyi bilinen esnekliği, şekil tutma eğilimi, düşük yoğunluğu, düşük fiyatı, yüksek mukavemeti ve kolay işlenebilirliği ile karakterize edilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalar, PP'nin spor giyim için önemli ihtiyaçlar olan üstün fitilleme kabiliyetine, yüksek hava geçirgenliğine ve yumuşak tutuşa sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, kapsamlı bir çalışma, spor giyim endüstrisinde PP'nin pamuk veya polyestere (PES) alternatif bir elyaf olarak değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu tez, temel olarak PP örme kumaşların termal ve mekanik özelliklerini pamuklu ve PES kumaşların özellikleriyle değerlendirmek ve PP'nin spor giyim için bir alternatif olup olmayacağını belirlemekten oluşan bir içerik üzerine inşa edilmiştir. Bu çalışma, çeşitli numunelerde düşük yoğunluklu, farklı örgü desenlerine ve PP ile pamuk ve PES karışımına sahip farklı denye PP sürekli filament ipliklerin kullanımını kapsamıştır. Termal ve mekanik konforla ilgili özelliklerle ilgili ölçümler istatistiksel olarak analiz edildi ve PP elyafın pamuğa veya PES'e göre avantajları izlendi. %100 PP spor giyim numuneleri üretilmiş ve belirlenen koşullar altında gönüllüler tarafından giyim denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypropylene (PP) which belongs to polyolefin fiber family has been used in carpet and packing industry and characterized with its well-known resilience, shape retention tendency, low density, low price, high tenacity and easy process ability. The previous studies showed that PP also had superior wicking ability, high air permeability and soft handle, which are important needs for sports clothing. Therefore, a comprehensive study would allow evaluating PP as fiber alternative to cotton or polyester (PET) in sports clothing industry.This thesis is built on a content which basically consists to evaluate the thermal and mechanical properties of PP knitted fabrics with that of cotton and PET fabrics to find out whether PP would be an alternative for sports clothing. This study covered the usage of different denier of PP continuous filament yarns with low density, different knitting patterns and mixture of PP with cotton and PET in the various samples. The measurements on thermal and mechanical comfort-related properties were statistically analyzed and advantages of PP fiber over cotton or PET were monitored. 100% PP sports clothing samples were produced and wear trials were performed by the volunteers under determined conditions.