Eskişehir'de 10-18 yaş grubu çocuklarda Bordetella pertussis antikor düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Bordetella pertussis antibody levels in children aged 10-18 in Eskişehir
- Tez No: 691705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Boğmaca her yaştan insanı enfekte edebilen, özellikle aşılanması tamamlanmamış yenidoğan ve süt çocuklarında ölümcül olabilen bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Aşılama oranlarının artmasına rağmen 3-4 yılda bir salgınlar oluşturmaya devam etmektedir. Ergen ve erişkinler bebekler ve küçük çocuklar için bir enfeksiyon kaynağıdır. Çalışmamızda Eskişehir ilinde aşı koruyuculuğunun azaldığını düşündüğümüz 10-18 yaş grubu çocuklarda boğmaca antikor düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütüldü. Nisan 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran yaşları 10-18 yaş arasında değişen son 1 ay içinde öksürük öyküsü olmayan, son 6 ay içinde herhangi bir kan ürünü transfüze edilmemiş, kendilerinden ve ebeveynlerinden onam alınan 438 çocuk dahil edildi. Serum örneklerinden anti Pertussis toksin IgG ve anti Filamentözhemaglutinin IgG ticari bir ELISA kiti (EUROIMMUN, Lübeck, Almanya) kullanılarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Pertussis is a contagious respiratory disease that can infect people of all ages, especially in newborns and infants whose vaccination has not been completed. Despite the increase in vaccination rates, epidemics continue to occur every 3-4 years. Adolescents and adults are a source of infection for infants and young children. In our study, it was aimed to determine the pertussis antibody level in children aged 10-18 in Eskişehir province, where we think that vaccine protection has decreased. The research was carried out in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases. Between April 2021 and June 2021, they applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics 438 children with consent were included. Anti Pertussis toxin IgG and anti Filamentous hemagglutinin IgG from serum samples were studied using a commercial ELISA kit (EUROIMMUN, Lübeck, Germany).