Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında osilometrik yöntem ile arteriyel sertlik ve merkezi kan basıncının değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness and central blood pressure by osscillometric method in normotensive children of hypertensive parents
- Tez No: 466494
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ailede hipertansiyon öyküsü olan çocukların daha yüksek kan basıncına sahip olduğu ve hipertansif patofizyolojik değişikliklerin klinik bulgulardan önce başladığı gösterilmiştir. Çalışmamızda hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında (HENÇ) merkezi kan basıncı ve arteriyel sertlik belirteçlerinden olan nabız dalga analizi yapılarak normotansif ebeveynlerin normotansif çocukları (NENÇ) ile karşılaştırılmak suretiyle erken dönem hipertansif bulguların ve hedef organ değişikliklerinin varlığı araştırıldı. Ebeveynlerinden en az birinde esansiyel hipertansiyon öyküsü olan 7-18 yaşlar arasında 112 normotansif sağlıklı çocukta osilometrik yöntem ile 24 saatlik ambulatuvar nabız dalga analizi monitörizasyonu uygulandı ve kontrol grubu olarak ebeveynleri normotansif olan, yaş ve cinsiyet eşlemeli 101 çocuk (NENÇ) ile karşılaştırıldı. Olgularda açlık glukoz, insülin ve lipid değerleri çalışıldı. Antropometrik veriler ve çalışılan kan örnekleri her iki grupta benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It has been shown that children with a familiy history of hypertension have higher blood pressure profiles and hypertensive pathophysiologic changes starts before clinical manifestations in childhood. In our study we pracitce pulse wave analysis which is a marker of arterial stiffness and cental blood pressure in normotensive children of hypertensive parents (NCHP) and compared with normotensive children of normotensive parents (NCNP). Therefore, we investigate early hypertensive pathophysiologic changes and target organ damage. This study enrolled 213 normotensive children aged 7-18 years. One-hundered-twelve children with familiy history of hypertension formed the NCHP group while 101 without familiy history formed the control group (NCNP). Blood glucose, insülin and lipids were evealuated. The cases were divided into 3 groups as 7-10 (pre-pubertal), 11-14 (pubertal) and 15-18 years (post puberty). Gender, age, weight, height, body mass index and blood samples showed no statistical difference between the groups (p>0.05). The pulse wave velocity (PWV), central systolic blood pressure (cSBP) and central diastolic blood pressure (cDBP), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) and mean arterial pressure (MAP) in the NCHP group was significantly higher than the control group.