Meme başı kokusunun bebeğin memeye emeklemesine etkisi
The effect of the nipple smellof the baby crawling breast
  1. Tez No: 691715
  2. Yazar: KÜBRA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışma, meme başı kokusunun bebeğin memeye emeklemesine etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma yarı deneysel nitelikte olup, veriler Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi doğumhane ve doğum sonu birimlerinde 01.09.2018-31.12.2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklem büyüklüğü için güç analizi yapıldı. Buna göre 0,5'lik etki büyüklüğü, %5 anlamlılık düzeyi ve %95 güç için en az 45 gözlem sayısı gerektiği saptandı. Kayıplar olabileceği düşünüldüğünden, vajinal yolla doğum yapan ve örneklem kriterlerine uyan 50 primipar anne ve bebekleri örneklemi oluşturdu. Araştırmanın verileri;“Gönüllü Onam Formu”ile izin alındıktan sonra, Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebek Takip Formu ve LACTH Emzirme Tanılama Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Bulgular: Çalışmanın verileri değerlendirildiğinde, yenidoğanların %72'sinin doğal kokulu memeyi tercih ettiği ve %66'sının memeyi emmek için yardıma ihtiyaç duymadığı saptandı. Serum fizyolojik ile yıkanmış memeyi tercih edenlerin memeye emekleme süresi ortalama 61,86± 10,80 dakika, doğal kokulu memeyi tercih edenlerin memeye emekleme süresi ortalama 52,67± 10,17 dakika olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the effect of nipple odor on the baby's crawling to the breast. Materials and Methods: The research was semi-experimental, and the data were collected between 01.09.2018-31.12.2018 in the delivery room and postpartum units of Sağlık Bilimleri University Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital. In the power analysis performed for the sample size of the research, it was determined that at least 45 observations were required for 0.5 effect size, 5% meaningfulness level and 95% power. This number consisted of 50 primiparous mothers and their babies who gave birth vaginally and became suitable for the sampling criteria. Research data; After the Volunteer Consent Form was obtained, the Introductory Information Form was collected using the Baby Follow-up Form and the LACTH Breastfeeding Diagnostic Scale using face-to-face interview technique. Results: As a result of the study data, it was determined that 72% of the newborns prefer natural smelling breast and 66 % of them do not need help to suck the breast.