Green tea extract loaded liposomes: Formation, characterization and stability
Yeşil çay özütü ile doldurulmuş lipozom sistemlerinin oluşturulması, karakterizasyonu ve dayanıklılığı
- Tez No: 461970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Polifenol bakımından zengin yeşil çayın oksijen, ışık, sıcaklık ve ortamın asiditesine karşı dayanıksızlığının üstesinden gelmek için, yeşil çay özütü iki farklı ortamda (asetat tampon çözeltisi ve saf su) mikroakışkanlaştırma ve ultrasonikasyon yöntemleri kullanılarak lipozomlara enkapsüle edilmiştir. Ek olarak, mikroakışkanlaştırma yöntemi ile hazırlanan yeşil çay özütü ile yüklü lipozomların lipozomal yüzeyleri lipozomlara koruyucu bir katman sağlamak için anyonik biyopolimerler (arap zamkı, peynir altı suyu proteini) ve katyonik biyopolimer (lizozom, kitozan) ile kaplanmıştır. Kaplanmamış ve kaplanmış lipozomların dayanıklılığı, parçacık boyutu, zeta potansiyeli, transmisyon elektron mikroskobu, toplam fenolik madde miktarı, antioksidan aktivite ve NMR Relaksometre deneyleri ile 4° C'de 28 günlük depolama süresi boyunca incelenmiştir. Ayrıca, kaplanmamış lipozomlar için simüle edilmiş gastrik ve bağırsak suyundaki in vitro sindirim deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, biyopolimer kaplı lipozomların kaplanmamış lipozomlara göre depolama süresi boyunca daha dayanıklı olduğu gösterilmiştir. Lipozomların lizozom, arap zamkı ve peynir altı suyu proteini ile kaplanması, lipozomların parçacık boyutunu 35 nm'den 43 nm'ye arttırırken, kitozan ile kaplanması, lipozomların parçacık boyutunu 38 nm'den 356 nm'ye arttığı gözlemlenmiştir. Saf suda hazırlanan kaplanmamış lipozomların zeta potansiyeli ölçümleri 14. günün sonunda -30.2 mV'den -23.2 mV'ye düşmüştür. Zeta potansiyelindeki bu azalma, lipozomların biyopolimerlerle kaplanmasıyla ortadan kaldırılmıştır. Lipozomların etrafındaki biyopolimer katmanı transmisyon elektron mikroskop görüntüleri ile de incelenmiştir. Sonuçlar, lizozom, arap sakızı, peynir altı suyu protein polimerlerinin kırılgan yapıya sahip lipozomların dayanıklılığını arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polyphenol-rich green tea extract was encapsulated into liposomes using microfluidization and ultrasonication at two different mediums (acetate buffer and distilled water) to overcome the instability towards oxygen, light, temperature and alkaline conditions. The liposomes loaded with green tea extract by microfluidization were further coated with anionic biopolymers (gum arabic, whey protein) and cationic biopolymer (lysozyme, chitosan) to provide a protective layer over the liposomal surface. The stability of both uncoated and coated liposomes was explored by particle size, zeta potential, transmission electron microscopy, total phenolic content, antioxidant activity and NMR Relaxometry experiments during 28-days storage at 4°C. Moreover, in vitro digestion in the simulated gastric and intestinal juice was performed for uncoated liposomes. The results indicated the biopolymer coated liposomes showed better stability compared to uncoated liposomes during storage. Addition of lysozyme, gum arabic and whey protein to uncoated liposomes increased the particle size from 35 to 43 nm while the increase was recorded as 38 nm to 356 nm after chitosan addition. The zeta potential measurements of uncoated liposomes prepared in distilled water decreased from -30.2 to -23.2 mV at the end of 28th day. This decrease in zeta potential was eliminated by coating of liposomes with biopolymers. The biopolymer layer around the liposomes was also investigated through transmission electron microscope images. Results indicated that lysozyme, gum arabic, whey protein could provide increased stability to liposome possessing fragile structure.