Hastanemizde endoskopik inceleme yapılan hastalarda helicobacter pylori sıklığı ve komorbid hastalıklar ile ilişkisi
Frequency of helicobacter pylori in patients who have endoscopic examination in our hospital and its relationship with comorbid diseases
  1. Tez No: 691721
  2. Yazar: NECATİ ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Helicobacterpylori (H. pylori), gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek prevalansa sahip olmakla birlikte dünya çapında nüfusun% 50'sini etkileyen, gram negatif spiral şekilli bir bakteridir. H. pylori, kronik veya atrofik gastrit, peptik ülser, mide lenfoma ve karsinomunun en önemli nedeni olup H. pylori enfeksiyonu genellikle erken çocukluk döneminde edinilmekte ve tedavi olmadığında da devam etmektedir. Çalışmamız 25/06/2020 tarihli Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun verdiği izinden sonra gerçekleştirilmiş olup (Etik No:80576354-050-99/190) çalışmamıza Kafkas Üniversitesi Hastanesi'ne başvurusu sonrasında endoskopik işlem yapılan hastalar alınmış olup çalışmamız retrospektif olarak 2018-2019 yılları arasındaki veriler üzerinden gerçekleştirilmiş ve Genel Cerrahi polikliniğinde oluşturulmuş dosyalar araştırılarak komorbid hastalıklar kaydedilmiş ve hastaların endoskopi raporları hastane veritabanından sorgulanarak kaydedilmiştir. Hastalar H.pylori varlığına göre iki gruba ayrılarak incelenmiş olup gruplar arası istatistiksel karşılaştırma SPSS 20.0 paket programı ile gerçekleştirildi. Çalışmamıza 91 hasta dahil edilmiş olup hastaların % 37'sinde H.pylori pozitif saptanmış olup, hastaların % 61'i erkek idi. Yaş ortalamsı H.pylori pozitif grupta daha düşük olup biyokimyasal parametrelerden vitamin D ve nötrofil sayısı gruplar arası istatistiksel anlamlı farklılık göstermişti. Ayrıca hastaların mide biyopsi örnekleri incelendiğinde ise gruplar arasında en çok pangastritin, sonra sırasıyla antral gastrit ve atrofik gastritin izlendiği görülmüştür. Mide tümörü sadece 4 hastada izlenmiş olup 4 hasta da h.pylori negatif grupta izlenmişti. Makroskobik incelemede bulgu özellikle H.pylori negatif grupta daha yoğun olup 57 hastada gözlenmişti Sonuç olarak, H.pylori sıklığı ve biyopsi patolojik inceleme sonuçları literatür verileri benzer olup çalışmamızın daha geniş tabanlı popülasyonlarda desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Helicobacterpylori (H. pylori) is a gram-negative spiral-shaped bacterium that affects 50% of the population worldwide, with a higher prevalence in developing countries. H. pylori is the most important cause of chronic or atrophic gastritis, peptic ulcer, gastric lymphoma and carcinoma. H.pylori infection is usually acquired in early childhood and continues without treatment. Our study was carried out after the permission of the Ethics Committee of Kafkas University Faculty of Medicinedated… (Ethics No: 80576354-050-99\190). Patients who underwentend oscopic procedures after their application to Kafkas University Hospital were included in ourstudy. Ourstudy was retrospectively conducted on the data between 2018-2019 and General Surgery Comorbid diseases were recorded by searching the filescreated in the out patient clinic, and the endoscopy reports of the patients were inquired from the hospital database and recorded. The patients were divided into two groups according to the presence of H.pylori, and the statistical comparison between the groups was made with the SPSS 20.0 package program. 91 patients were included in our study, and 37% of the patients were found to be positive for H.pylori, and 61% of the patients were male. The mean age was lower in the H.pylori positive group, and the biochemical parameters, vitamin D and neutrophil count, showed statistically significant differences between the groups. In addition, when the gastric biopsy samples of the patients were examined, it was observed that pangastritis was the most common among the groups, followed by antral gastritis and atrophic gastritis, respectively. Gastric tumor was observed in only 4 patients, and 4 patients were observed in the h.pylori negative group. In the macroscopic examination, the finding was more intense especially in the H.pylori negative group and was observed in 57 patients.Inconclusion, the frequency of H.pylori and the results of biopsy pathological examination are similar to the literature data, and we think that our study should be supported in larger-based populations.