Sporda veri analizi
Data analysis in sport
- Tez No: 691772
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ORDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Spor, Mathematics, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz dünyasında büyüklüğü polinom olmayan, hızla artan, yapısal olmayan verilerin yapısal hale getirilmesi, ön işlemlerden geçirilmesi ve analiz edilmesi veri madenciliğinin temel işlemlerindendir. Sağlık, ekonomi, mühendislik vb. alanlarda oldukça yaygın olarak bu işlemler yapılmaktadır. Sporun bir aktivite olmasının yanı sıra gün geçtikçe büyüyen ekonomik potansiyeli göz önüne alındığında spor alanında veri analizi sadece klasik istatistiksel analiz yöntemlerinin ilerisine geçmiş ve istatistiksel ve matematiksel optimizasyon tabanlı yöntemlerin veri madenciliği tabanlı kullanılma ihtiyacı doğmuştur. Bu tez çalışmasında, spor alanında çok boyutlu veri analizi ile ilgili literatürde yapılan çalışmalar ele alınıp, bu alanda kullanılmış veri setleri incelenmiştir. Spor tabanlı veriler üzerinde gözetimli ve gözetimsiz sınıflandırma algoritmaları kullanılıp, elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, structuring, preprocessing and analyzing non-polynomial data, which is rapidly increasing in size, are among the basic processes of data mining. These operations are very common in Health, economics, engineering etc. Considering the growing economic potential of sports as well as being an activity, data analysis in the field of sports has gone beyond the classical statistical analysis methods and the need to use statistical and mathematical optimization based methods has arisen. In this thesis, studies in the literature in the field of sports and datasets in this field have been examined. Supervised and unsupervised classification algorithms were used on spore-based data and the obtained results were analyzed.