Sporda kurumsal itibar
Corporate reputation in sports
- Tez No: 863731
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmada; Trabzonspor taraftarlarının Trabzonspor kulübüne yönelik kurumsal itibar algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu Trabzonspor taraftarları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”ile“Sporda Kurumsal İtibar Algısı Ölçeği”(SKİAÖ) kullanılmıştır. Veri toplama süreci sonucunda elde edilen bulgular bilgisayar ortamına aktarılmış, verilerin çözüm ve yorumlanmasında betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), AFA, DFA, t-testi, tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmış ve Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Analizler sonucunda kurumsal itibar algısı ile cinsiyet, yaş, gelir durumu, eğitim durumu, sporculuk geçmişi, müsabaka izleme sıklığı, sosyal medya kullanım sıklığı, kombineye sahip olma durumu ve taraftar grubuna üye olma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken, kurumsal itibar algısı ile ikamet edilen yer değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak; taraftarların Trabzonspor kulübüne yönelik kurumsal itibar algılarının yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Ayrıca Kulübe bağlılık alt boyutunun daha baskın olduğu tespit edilmiş, yönetici yeterliği boyutunda ise düşük ortalama puan elde edilmiştir. Madde bazında bakıldığında; kulübüm Anadolu'nun öncüsüdür, Trabzonspor taraftarlığı sosyal bir kimliktir ve Trabzonspor taraftarlığı değerler duruşudur maddelerinin yüksek ortalama puana sahip olduğu tespit edilmiştir. Kulübüm kar amacı gütmeyen projeler de üretir, kulübüm kamu kurumlarıyla iş birliği yapar ve kulübümdeki teknik personel uzun yıllar görev yapar maddelerinden ise düşük puan elde edilmiştir. Ayrıca araştırmada geliştirilen Sporda Kurumsal İtibar Algısı Ölçeğinin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the corporate reputation perceptions of Trabzonspor fans towards the Trabzonspor club. A descriptive survey model was used in the research. The research group consists of Trabzonspor fans. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”and“Corporate Reputation Perception Scale in Sports”were used. The findings obtained as a result of the data collection process were transferred to the computer environment, descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation), AFA, DFA, t-test, single-factor analysis of variance (One-Way ANOVA) were used in the analysis and interpretation of the data, and Pearson correlation coefficient was used. has been calculated. As a result of the analysis, a statistically significant difference was detected between the perception of corporate reputation and the variables of gender, age, income level, educational status, sports history, frequency of watching matches, frequency of social media use, possession of a season ticket and membership in a fan group. No statistically significant difference was detected between the place of residence variable. In conclusion; It can be said that the fans' perception of corporate reputation towards Trabzonspor club is at a high level. In addition, the sub-dimension of commitment to the club was found to be more dominant, and a low average score was obtained in the dimension of managerial competence. When looked at on an item basis; It was determined that the items my club is the pioneer of Anatolia, Trabzonspor fandom is a social identity and Trabzonspor fandom is a stance of values had high average scores. Low scores were obtained from the following items: My club also produces non-profit projects, my club cooperates with public institutions, and the technical staff in my club works for many years. In addition, it was determined that the Corporate Reputation Perception Scale in Sports developed in the research was valid and reliable.