Big data analytics: Using big data analytics in tracking player performance and scouting in football
Büyük veri analitiği: Oyuncu performansını izlemek ve futbolda scouting yapmak için büyük veri analitiğinin kullanılması
- Tez No: 790218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişmekte olan teknoloji ve dijital dönüşüm ile karakterize edilen bir çağda, spor endüstrisi, spor analitiği (SA) gibi alanlara yol açan büyük veri analitiğinden yararlanıyor. Futbol oyununda (futbol), mevcut verilerdeki üstel artış, performans analizi, izcilik, yaralanma önleme, yönetim vb. Verilerin nasıl en üst düzeye çıkarılabileceğine dair birçok yenilik ve araştırmaya yol açmıştır. Bu araştırma, oyuncu performansı izleme ve izciliğe dikkat ederken, futbolda vurgu yaparak sporda büyük veri analitiğine genel bakış bilgisi sağlar. İzcilik, oyuncu performans takibine dayanır ve bu nedenle veriye dayalı bir karar yaklaşımı, ikili ilişkilerin ve keşif ekiplerinin sezgisel yorumlarının hala hakim olduğu bir sistemde faydalı olacaktır. Bu araştırmada, elde edilen verileri kullanarak performansı izlemek, oyuncuları derecelendirmek ve önermek için bir model sunulmuştur. Veriler, 2017/2018, Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası'ndaki beş ulusal Avrupa yarışmasından oluşmaktadır. Veriler, Luca Papalardo ve arkadaşlarının izniyle, ilk olarak“Futbol müsabakalarında uzay-zamansal maç olaylarının halka açık bir veri kümesi”adlı araştırma makalesinde kullanıldığı gibi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an era characterized by emerging tech and digital transformation, the sports industry is leveraging big data analytics which has given rise to fields like sport an-alytics (SA). In the game of football (soccer), the exponential rise in available data has led to lots of innovation and research on how data can be maximized in performance anal-ysis, scouting, injury prevention, management etc. This research provides of overview knowledge into big data analytics in sports with emphasis in football while paying attention to player performance tracking and scouting. Scouting is reliant on player performance tracking and as such a data driven decision approach will be beneficial in a system still dominated by bilateral relations and intuitive comments of scouting teams. A model is presented in this research for tracking performance, rating and rec-ommending players using data acquired. The data consist of five national European competitions in the 2017/2018, Euro 2016 and 2018 World cup. The data was used with permission from Luca Papalardo et al as it was first used in his research paper“A public data set of spatio-temporal match events in soccer competitions.”