Basketbolcularda üçlü yeterlik algıları: Sportif özgüven ve mükemmeliyetçilik algısı açısından değerlendirilmesi
The tripartite efficacy in basketball players: Evaluation in terms of sports confidence and perfectionism perceptions
- Tez No: 749774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Basketbol Ligleri'nde oynayan profesyonel basketbolcuların üçlü yeterlik algılarını incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18-35 yaş aralığında olan 216 kadın ve 210 erkek olmak üzere toplam 426 gönüllü basketbol oyuncuları oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplamak amacıyla sırasıyla; kişisel bilgi formu, Sporda Üçlü Yeterlik Algıları Ölçekleri, Sürekli Sportif Özgüven Ölçeği ve Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçi Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde; betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon, kanonik korelasyon ve adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Erkek sporcuların üçlü yeterlik algıları kadın sporculara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yaş ile araştırmanın bağımlı değişkenleri arasında yapılan kanonik korelasyon analizi sonucu, öz yeterlik ile kişisel standartlar, diğer yeterlik ile hatalarla aşırı ilgilenme alt boyutlarının arasında negatif ilişki bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik ve sürekli sportif özgüvenin üçlü yeterlik algılarına etkisini belirlemek için yapılan regresyon analizinde; öz yeterliğe sürekli sportif özgüven ve kişisel standartların öngörü sağladığı, diğer yeterliğe sürekli sportif özgüven ve hatalarla aşırı ilgilenme alt boyutlarının öngörü sağladığı ve ilişki temelli öz yeterliğe ise; sürekli sportif özgüven ve kişisel standartların öngörü sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the tripartite efficacy beliefs of professional basketball players playing in the Turkish Basketball Leagues. The sample of this study consisted of 216 women and 210 men, totally 420 voluntary basketball players ranging in age from 18 to 35 years. To collect data, personal information form, The Tripartite Efficacy Beliefs Scales in Sports, Continuous Sports Self-Confidence Scale and Multidimensional Perfectionism Scale for Athletes were used. In data analysis; descriptive statistics, independent groups t-test, Pearson correlation, canonical correlation and stepwise regression analysis were used. Statistical significance level was accepted as .05 in the analyzes. It has been determined that male athletes have higher tripartite efficacy beliefs than female athletes. As a result of the canonical correlation analysis between age and the dependent variables of the research, a negative relationship was found between self-efficacy and personal standards, and other-efficacy and concern over mistakes. In the regression analysis to determine the effect of perfectionism and continuous sportive self-confidence on tripartite efficacy beliefs; sustained athletic self-confidence and personal standards effect self-efficacy, sustained athletic self-confidence and concern over mistakes effect other-efficacy, sustained athletic self-confidence and personal standards effect relation-inferred self-efficacy (RISE).