Fosfomisin kullanan gebelerin vajinal florasının değerlendirilmesi
Evaluation of the vaginal flora of pregnancy using phosphomycin
- Tez No: 691780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR, DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma gebelikte fosfomisin kullanımının vajinal floraya etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Olgu-kontrol tipte olan bu çalışma 15 Ağustos 2020- 15 Ocak 2021 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (KEAH) gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini anılan tarihlerde KEAH'ne doğum yapmak için başvuran tüm son trimesterdeki gebeler oluşturdu. Örneklemini ise Türkçe konuşma ve anlama problemi olmayan, zihinsel engeli bulunmayan, membran intakt, kanaması olmayan, son 24 saat içinde vajinal muayene olmayan, Covıd-19 testi pozitif veya Covid-19 semptomları olmayan, araştırmaya katılmak için gönüllü 40 olgu ve 40 kontrol olmak üzere 80 gebe oluşturmaktadır. Araştırmada normal veya sezaryen ile doğum yapmak için hastaneye başvuran gebelere literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu yüz yüze yöntemle uygulandı, ardından gebelerdenlitotomi pozisyonunda üst yan duvarlar veya forniksteki mukozal membranlardan transport svap ile vajen kültür örnekleri alındı. Alınan örnekler aynı gün içinde KEAH Mikrobiyoloji Laboratuvarına taşındı ve değerlendirme işlemleri yapıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen nicel verilerde bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise Chi-square testi, Fisher Exact testi ve Fisher-Freeman-Halton Exact testi kullanıldı. Araştırmada fosfomisin kullanan gebelerin vajen florasında patojen mikroorganizma üreme düzeyi fosfomisin kullanmayan gebeler arasında istatistiksel olarak fark bulundu (p=0,002). Vajen florasında üreyen patojenler karşılaştırıldığında, olgu gurubundaki gebelerde Escherichia coli ve Candida albicans görülme oranı (sırasıyla %66,7; %90,0) kontrol grubundaki gebelere göre (sırasıyla %33,3; %10) daha fazla görüldü. Ayrıca gebelerin vajen kültüründe patojen mikroorganizma üreme durumu ile hijyen alışkanlıklarının karşılaştırılmasında antiseptik solüsyon kullanımı istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,025).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of fosfomycin use during pregnancy on vaginal flora. This case-control study was conducted in Karabük University Training and Research Hospital (KUTRH) between 15 August 2020-15 January 2021. The universe of the study of all pregnant women in the last trimester who applied to KUTRH to give birth on the aforementioned dates.. To explore the sample of 80 pregnant women, including 40 volunteers and 40 controls, who did not have Turkish speaking and understanding problems, did not have mental disabilities, did not have aminiotic fluid, had no bleeding, did not have a vaginal examination, did not have Covid-19 positive or Covid-19 symptoms. In the study, the literature sample collection form was applied to the pregnant women who applied to the hospital for normal or cesarean delivery by face method, and then vaginal culture samples were taken from the pregnant women with a carrying swab from the upper side walls or mucosal membranes in the fornix in the lithotomy position. The samples taken were transferred to the KUTRH Microbiology Laboratory on the same day and the evaluation was carried out. The compliance of the data to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Mann-Whitney U test for comparing two independent groups in quantitative data that do not show normal distribution. In categorical comparison, Chi-square test, Fisher Exact test and Fisher-Freeman-Halton Exact test are examined. In the study, the difference between the pathogenic microorganism reproduction level in the vaginal flora of the pregnant women using fosfomycin was the difference between the pregnant women who did not use fosfomycin (p = 0,002). The rate of Escherichia coli and Candida albicans (%66,7; %90) in the pregnant pathogens growing in the vaginal flora was higher than the pregnant women in the control group (%33,3; %10). In addition, auxiliary use of antiseptics was statistically significant in comparing the reproduction status of pathogenic microorganisms and hygiene habits in vaginal development of pregnant women (p = 0,025).