Ergenlerde internet bağımlılığı ile dissosiyatif belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relationship between internet addiction and dissociative symptoms in adolescents
- Tez No: 691787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ŞENSES DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; liseye devam eden 14-17 yaş aralığındaki ergenlerde internet bağımlılığı ile dissosiyatif belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma örneklemimiz 14-17 yaş arası, bu özellikler için Ankara ilini temsil gücü olan 1236 ergenden oluşmuştur. Çalışmaya katılan liselerde çalışan öğretmenlere çalışma ile ilgili bilgi verilmiştir. Ergenlerin kendisi aracılığıyla ebeveyn formları ailelerine ulaştırılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ergenlerin Sosyodemografik Veri Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Ergen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (EDYÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)-Ergen formunu doldurmaları, ebeveynlerinin ise Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)-Ebeveyn formunu doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and dissociative symptoms in high school adolescents aged 14-17. Materials and Methods: Our study sample consisted of 1236 adolescents aged 14-17 years which had the power to representing Ankara province characteristics. The teachers working in high schools participating in the study were informed about the study. Parental forms were delivered to their families through the adolescents themselves. Adolescents who accepted to participate in the study were asked to fill the Sociodemographic Data Form, the Internet Addiction Scale (IAS), the Adolescent Dissociative Experiences Scale (ADES), the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ)-Adolescent form, and their parents were asked to fill the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ)-Parent form.