Ergenlerde sorunlu internet kullanımı ve disosiyatif yaşantı belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between problem internet usage and dissociative life symptoms in adolescents
- Tez No: 775998
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada bir grup ergen çalışma grubunun sorunlu internet kullanımları ile dissossiyatif yaşantıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde 6 Aralık 2021-25 Şubat 2022 arasında Hatay ilinde bulunan liselerde öğrenim görmekte olan 419 kişilik çalışma grubuyla yapılmıştır. Katılımcılara sırasıyla, Sosyodemografik Veri Formu, Genelleştirilmiş Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği (GRİKÖ-2) ve Ergenler için Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (E-DYÖ) uygulanmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. GPİKÖ-2'de tüm alt ölçek (Duygu düzenleme, Olumsuz Sonuçlar, Yetersiz Öz-Düzenleme, Online Sosyal Etkileşim) ve toplam ölçek puanı arttıkça E-DYÖ'de, tüm alt ölçek (Depersonalizasyon/Derealizasyon, Etki Altında Kalma, Absorbsiyon, Dissosiyatif Amnezi) ve toplam ölçek puanının arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this survey, the relationship between problem internet usage and dissociative experiences of a group of adolescents was investigated. The study was carried out with a study group of 419 people studying at high schools in Hatay between 6 December 2021 and 25 February 2022 in the 2021-2022 academic year. Sociodemographic Data Form, Generalized Problematic Internet Use Scale (GPIC-2) and Dissociative Experiences Scale for Adolescents (E-DES) were administered to the participants, respectively. Data collected for the research was analyzed by using the SPSS (Statistical Package for social Sciences) for Windows 25.0 program. As all subscales (Emotion regulation, Negative Results, Inadequate Self-Regulation, Online Social Interaction) and total scale scores in GPIC-2 increased, all subscales (Depersonalization / Derealization, Influence, Absorption, Dissociati and Amnesia) and total scale scores were found to increase.