1996-1997 sezonu Türkiye Birinci Futbol Ligi birinci devresinde Galatasaray futbol takımı oyuncularının bioritim ve skaut değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
In 1996-1997 season, the study of correlations between the bioritms and scaut values of Galatasaray Football team players in the first period of The Turkish First Football League
  1. Tez No: 69179
  2. Yazar: ENVER HAKAN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırmada 1996-1997 sezonunda Türkiye L Futbol Ligi 1. devresinde Galatasaray Futbol takımı kadrosunda en az 2 müsabakada ve müsabakaların her birinde de en az 30 dakika oynamak üzere toplam 20 futbolcunun müsabaka tarihlerindeki sportif başarıyla Bioritim değerleri karşılaştırılmış ve ilişkileri ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı Bioritimin sportif başarıyla etkisini tespit ederek, performansa etki eden faktörler arasında yer alıp almadığını belirlemektir. Bu çalışmada, futbolcuların müsabaka tarihlerindeki Bioritim devrelerinin toplanı ritim durumları belirlenmiştir. Ayrıca, bu futbolcuların müsabaka tarihlerinde göstermiş oldukları sportif başarıları, skaut cetveli kullanarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlan SPSS/PC istatistik programı ile“Korelasyon, Regreasyon ve t-testi”teknikleri kullanılarak değerlendirilmiş ve her bir değişken (P>0.05) anlamlılık seviyesinde istatistiksel olarak test edilmiştir. 1996-1997 I. lig futbol sezonu I. devresinde 17 haftalık Galatasaray Futbol takımı müsabakalarmdaki takım Bioritim ortalama değerleri ile takım skaut ortalama değerleri arasındaki istatistiksel münasebetler şöyledir; Ortalama takım Bioritim değerleri ile ortalama takım skaut değerlen arasında H4, H6, Hıo, Hı2, Hu ve Hn'deki tarihlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmasına (P0.05). Takım ortalama Bioritim değerleri ile takım ortalama skaut değerleri arasında istatistiksel olarak ilişki yoktur (P>0.05). Fakat, istatistiksel olarak bir ilişki söz konusu olmamasına rağmen, performansa etki eden dirk ve endirek faktörlerin yanında, Bioritimlerin de sportif başarıyla pozitif bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.Takım ortalama Bioritim değerlerinin takım ortalama skaut değerlerine etkisi olduğu bulunmuştur. Galatasaray Futbol Takımı oyuncularının müsabaka tarihlerindeki bireysel ortalama Bioritim değerleri ile bireysel ortalama skaut değerleri arasındaki istatistiksel farkı şöyle bulunmuştur; Sadece Dı2'nin ortalama Bioritim değerleri ile ortalama skaut değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmasına (P0.05)..
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY In this research, in the 1996-1997 season, in the first period of Turkey I. Football League, who play at least in 2 competitions and play at least 30 minutes in each competitions, were tested for findings of correlations between in the Bioritms and sportic success in the competition days of 20 Galatasaray Football Team players. The aim of this research, for findings of players Bioritms over the sportic success thort ever effects the performance or not. In this research, total ritm conditions of the Bioritm cycles of the players in competition days were determined. Also, sportic success of these players in the competition days were determined by using the seaut table. The results of this study have been evaluated by using correlation, regration and t-test tecniques in SPSS/PC statistical program. Each variables had been statistically tested at significant (P0.05) statistically, between the average of team bioritm values and the average of team scaut values. There was not a sigificant correlations (P>0.05) statistically, between the average of team Bioritm values and the average of team scaut values. Although direct and indirecet factors effect the performance, found that Bioritms correlated with sportic success positively.65 There was found the average of team scaut values were effected by the average of team bioritm values. Differences between the individual average of Bioritm values and individual scaut values of Galatasaray Football team players, in competition days, were found as follows: There was a significant differences (P0.05) statistically, between the individual average of Bioritm values and the individual scaut values.