Ankara'da çocuk tiyatroları ve bir seyirci profilili denemesi
Children theater in Ankara and a survey of audiences profille
  1. Tez No: 94525
  2. Yazar: KENAN HALİS KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
89 ÖZET Ankara'daki çocuk tiyatroları ile bu tiyatrolara giden izleyicilerin durumlarını saptamak ve çocukların tiyatroya gitme sıklıklarını etkileyen faktörleri belirlemek, amacıyla planlanan araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Genel bir yargıya ulaşılabilmesi için; çocukları tiyatroya getiren yetişkinlere yönelik anket soruları hazırlanmıştır. Sorular, 1996 -1997 tiyatro sezonunun başından 1997-1998 tiyatro sezonunun sonuna değin; dört ayrı dönemde, on dört farklı tarihte, on sekiz çocuk oyununda, 371 çocuk izleyicinin yanında tiyatroya gelen 276 yetişkine sorulmuştur. Sorulardan elde edilen veriler ile çeşitli değişkenlerin arasında bir ilişkinin bulunup, bulunmadığı Ki Kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma; Ankara'daki çocuk tiyatrolarının 1923 yılından günümüze değin ne durumda olduğunu gösteren bir literatür taraması ile başlamıştır. Daha sonra dönemler halinde uygulama yapılmış ve araştırmanın temeli bu uygulamadan elde edilen veriler üzerine kurulmuştur. Araştırma bu verilerin genel bir değerlendirilmesinin yapılması ile önerilerin söylenmesiyle sona erdirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 1940-1968 yılları arasının Ankara çocuk tiyatrolarının oluşum yılları olduğu sonucuna varılmıştır. 1968 yılından 1976 yılına değin olan dönem ise bir gelişim dönemidir. Üstelik bu yılların içinde kalan 1968-1970 yıllarını da tiyatroların niceliksel artışından dolayı 1. yoğunluk yılları olarak görmek mümkündür. 1976 yılından günümüze değin olan dönem bir yeniden yapılanma ve büyüme90 dönemidir. Halen içinde bulunduğumuz bu son dönemin; 1998-1999 tiyatro sezonu ise 2.yoğunluk yılları olarak da adlandırılabilecek bir niceliksel artışın gözlendiği bir zaman dilim olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Ankara İlindeki çocukların ancak binde dördü tiyatro olanaklarından yararlanmaktadır. Yine Ankara da çocukları tiyatroya götüren yetişkinlerin büyük çoğunluğunun devlet memuru olduğu araştırma sonuçlarından elde edilmiştir. Araştırmanın beşinci bölümünde sonuç yer almaktadır. Bu bölümde elde edilen tüm bulguların birbirleriyle olan bağlantıları değerlendirilmiş ve Ankara çocuk tiyatroları örnekleminden Türkiye çocuk tiyatroları evrenine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Ulaşılabilen bilgilere göre araştırma; Türk Çocuk Tiyatrosu seyirci profilini, çocuk izleyici ve çocuğu tiyatroya getiren yetişkin kategorilerinde ayrı ayrı durum saptayan ilk araştırma olması nedeniyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
91 ABSTRACT In the research planned for the purpose of determining the situation of the children's theaters in Ankara and the audience who go to these theaters and the factors that have effect on frequency of going theaters, scanning model has been used. In order to reach a general decision, a questionnaire has been prepared for the adults who bring the children to the theater. The questions have been asked to 276 adults who came to the theater with 371 children audience in eighteen children plays on fourteen different dates, in four different terms from the beginning of 1996-1997 theater season till the end of 1997-1998 theater season. Whether there were any relations among the data obtained from the questions and the various parameters or not, have been analyzed by using Chi Square test. The research has begun with the scanning of literature which showed the situation of children's theaters from 1923 till today. Later on, implementation has been performed in terms and the basis of the research, have been founded on the data obtained from this implementation. The research has been completed by the general evaluation of these data and the and pointing out the suggestions. At the end of the evaluations carried out, a conclusion has been reached that 1940-1968 were the formation years of children's theaters in Ankara. The term from 1968 till 1976 is the development term. Moreover,92 1968-1970 years which remain within this period, are possible to be regarded as the 1st density years due to the increase of the theaters in quantity. The period from 1976 till today, is a restructuring and growing up period. It has been reached to the finding that 1998-1999 theater season of this period which still continues and in which we are in, are the years in which there was a quantitative increase that can be called as the 2nd density years. In accordance with the results of the research, only four per thousand of the children who live in Ankara can benefit from theater possibilities. And again it is obtained from the results of the research that the majority of the adults who take their children to theater are civil servants. In the fifth part of the research, there is conclusion. In this part, the relations of all findings obtained, with each other have been evaluated and suggestions have been developed from Ankara Children's theater sampling towards the children's theaters universe of Turkey. In accordance with the information reached, the research is significant as it is the first research which determines the situation of audience profile of Turkish Children's theaters, children audience and adults who bring their children to theater, individually in separate categories.