Kahramanmaraş halkının spora karşı yönelimi, bunun mevcut spor tesisleri ile mukayesesi ve işletmeciliğine etkisi
Kahramanmaraş people's tendency to sport, comparison with present sport facilities and affecting to management
- Tez No: 69180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V. BÖLÜM ÖZET Bu araştırma, Kahramanmaraş halkının spora karşı yönelimini ve bu yönelimin spor tesisleri yapımı ve işletilmesine, teorik ve pratik açıdan, yansıyıp yansımadığının ortaya koyma durumu için yapılmıştır. Halkın spora ve spor tesislerine yöneliminde; cinsiyetin, yaşın, meslek gruplarının ve eğitim durumlarının önemli ölçüde etki ettiği ve işletilmesi arasında bir paralelliğin olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Bu durum spor tesisleri planlaması ve işletilmesinde temel ilkelerden kabul edilen“Halkın Yönelimi”ilkesine ters düştüğü, dolayısıyla spor tesislerinin planlaması ve işletilmesinde verimlilik ve etkinlik açısından israfa sebebiyet verdiği ortaya çıkarılmıştır. Kahramanmaraş halkının spor tesisleri yapımında öncelik gösterdiği spor tesisleri ile, aynı halkın öncelik sırasına göre ilgi duydukları spor branşları arasında bir çelişkinin olduğu görülmüştür. Çünkü Kahramanmaraş halkının istemiş oldukları spor tesisleri sırası ile; Atletizm Sahası, Yürüyüş Parkuru, Halter Salonu, Jimnastik Salonu ve Futbol Semt Sahaları iken, ilgi duydukları spor branşları ise sırası ile; Futbol, güreş, Voleybol, Atletizm ve Halter olarak sıralandıkları araştırma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Yine Kahramanmaraş halkının ilgi duydukları spor branşları ile, fiilen yaptıkları spor branşlarının arasında da aynı olay geçerlidir. Çünkü halkın ilgi duydukları spor branşları sırası ile; Futbol, güreş, voleybol, Atletizm ve Halter spor branşları iken, halkın fiilen yaptıkları spor branşları ise sırası ile; Futbol, Joging(Yürüyüş), Voleybol, Masa Tenisi ve yüzme olarak sıralandıkları araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. 107
Özet (Çeviri)
SUMMARY This invertigation was done to expose the Kahramanmaraş people's tendency to the sports and whether this tendency reflected to build and operate the sports foundation from the theoretical and practical point of view. It was proved that the saxuality, age profession groups and education status infivenced on a large scale for the people's tendency to the sports and the sports foundation, and there wasn't any parallelism between the people's tendecy to the sports and building and operating the foundations, it was proved that this case was in cantradiction with the principle of“The People's Tendecy”which was accepted as one of the basic principals for planning and operating the sports foundation and so, it caused extravagance in the profitability and activity regards for planning and operating the sports foundation. It was seen that there was a contradiction between the sport foundations that the people in Kahramanmaraş considerec important for building the sports foundations and the sports branches that the same people gave importance according to the priority circumstances. Because in the result of the invertigation, it was proved that the Kahramanmaraş people wished the folloving sports foundations respectively; The Athleticims Field, The Jogging Track, The Weights Saloon, The Gymnastics Ground and The Football District Field, but the they concerned with the following sports branches; Football, Wrestling, Volleyball, Athleticism and Weights. The same case is valid between the sports branches that the Kahramanmaraş people concerned with and the sports branches that they did actually. Because, in the result of the investigation, it was proved that, on one hand; the sports branches that the people concerned with(respectively) were football, wrestling, volleyball and weights, but one the other hand; the sports branches that they did actually(respectivel) were; football, Jogging, volleyball, table tennis and swimming. 108