Tıpta yapay zeka temelli yaklaşımlar
Artificial intelligence based approaches in medicine
  1. Tez No: 691791
  2. Yazar: KÜBRA EMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ORDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan beyninin çalışma mekanizmasının taklit edilmesi, tecrübelerden çıkarım elde ederek yeni davranışlar geliştirme gibi bütün bu işlemlerin bir bilgisayar sistemi üzerinde kusursuz yapılma arzusu çok eski zamanlardan beri süregelen, geçen her yıl önemi daha da artan, son 10 yıldır da kullanılması yaygınlaşmış bir konudur. Günümüz dünyasında kanser ve aşı çalışmaları başta olmak üzere tıp alanında da Yapay Zeka Temelli yöntemlerin kullanılması giderek zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Yapay Zeka kavramı ele alınıp, tıp alanında ne şekilde uygulamalara sahip olduğu incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda hangi yöntemlerin nasıl uygulandığı ve veri setleri üzerinde elde edilen sonuçların nasıl yorumlandığı ayrıntılı incelenmiştir. Bunun yanı sıra literatürden alınan üç veri seti üzerinde açık kaynak kodlu bir yazılım olan WEKA paket programı kütüphanelerinden destek vektör sınıflandırıcı, RandomTree, J48, RandomForest ve DesicionStump yöntemleri kullanılıp elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The desire to imitate the working mechanism of the human brain, to develop new behaviors by deriving from experiences, the desire to make all these processes flawlessly on a computer system has been ongoing since ancient times, its importance has increased every year, and its use has become widespread for the last 10 years. In today's world, it has become a necessity to use Artificial Intelligence-based methods in the field of medicine, especially in cancer and vaccine studies. In this thesis, the concept of Artificial Intelligence was discussed and its applications in the field of medicine were examined. In the studies, how methods are applied and how the results obtained on the data sets are interpreted have been examined in detail. In addition, the results obtained by using support vector classifier, RandomTree, J48, RandomForest and DesicionStump methods from WEKA program libraries on three data sets taken from the literature were analysied.