Öğretmen adaylarının çağdaş sanat kavramına ilişkin algılarının metafor analizi yoluyla incelenmesi
Examination of pre-service teachers' perceptions on the concept of contemporary art through metaphor analysis
  1. Tez No: 691790
  2. Yazar: TANSEL MOUMIN OGLOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çağdaş sanatın meydana gelmesiyle, sanatçı, eser ve izleyici bağlamında da birçok değişim oluşmuştur. Hazır nesne, performans temelli çalışmalar, video gibi yeni anlatım biçimleri yaygınlaşırken sanatçılar estetik kaygıları bir tarafa bırakmıştır. Birçok sanat akımını ve hareketini içinde barındıran çağdaş sanat, değişen ve gelişen teknolojiyle beraber sınırsız malzeme ve tekniği kullanarak sanatı meydana getirmiş ve sanatçıyı daha da özgür kılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı, öğretmen adaylarının çağdaş sanat kavramına ilişkin algılarını metaforlar aracılığıyla tespit ederek araştırmaktır. Çağdaş sanat kavramını nasıl algıladıkları ve neye benzettikleri analiz edilerek Matematik ve Fen Eğitimi Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi bölümlerinin çağdaş sanat kavramına yönelik metaforik algılarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Amaca yönelik araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Edirne ilinde bulunan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde eğitim görmekte olan Öğretmen adaylarıyla yürütülmüştür. Tezin oluşturulması için öncelikle tarama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Literatür taraması yapılarak konuya bağlı olarak kitap, dergi, makale, tez, görsel kaynaklar incelenerek ve ilgili sanatçıların eserlerinden, yararlanılmıştır. Veri toplamak için yarı-yapılandırılmış anket formu kullanılarak, farklı bölümlerde eğitim alan öğretmen adaylarının çağdaş sanat kavramına yönelik algıları metaforlar aracılığıyla belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan form, demografik değişkenler ve katılımcıların“Çağdaş sanat …gibidir, çünkü…”cümlesini tamamlamaları istenen iki ayrı bölümden oluşturulmuştur. Öğretmen adaylarının forma yazdıkları yanıtlar, bu araştırmada temel veri kaynağı olarak kullanılmış ve toplanan verilerin analiz edilmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma desenlerinden“olgubilim”, verilerin değerlendirilmesinde ise metaforik içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. (McMillan&Schumacher, 2010; Yıldırım ve Şimşek, 2008). Öğretmen adaylarının demografik değişkenlerine göre bu kavramlara yönelik algıları arasındaki benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of contemporary art, many changes have occurred in the context of the artist, the work and the audience. While new forms of expression such as ready-made objects, performance-based works and video have become widespread, artists have left aesthetic concerns aside. Contemporary art, which includes many art movements and movements, has created art by using unlimited materials and techniques together with changing and developing technology and has made the artist even more free. In this direction, the main purpose of the research is to investigate pre-service teachers' perceptions of the concept of contemporary art by identifying them through metaphors. It is aimed to compare the metaphorical perceptions of the departments of Mathematics and Science Education, Fine Arts Education, Turkish and Social Sciences Education towards the concept of contemporary art by analyzing how they perceive the concept of contemporary art and what they compare it to. Purposeful research was carried out with teacher candidates studying at Trakya University Faculty of Education in Edirne in the 2020-2021 academic year. First of all, scanning methods were used to create the thesis. By making a literature review, books, journals, articles, theses, visual sources were examined and the works of related artists were used. By using a semi-structured questionnaire to collect data, the perceptions of teacher candidates studying in different departments towards the concept of contemporary art were determined through metaphors. The form used in the research was composed of demographic variables and two separate sections where participants were asked to complete the sentence“Contemporary art is like … because…”The answers written by the pre-service teachers to the form were used as the main data source in this research, and“phenomenology”, one of the qualitative research designs, was used in the analysis and interpretation of the collected data, and metaphorical content analysis and descriptive analysis techniques were used in the evaluation of the data. (McMillan & Schumacher, 2010; Yıldırım & Şimşek, 2008). The similarities and differences between the pre-service teachers' perceptions of these concepts according to their demographic variables were examined.