Yeni kantitatif formüller ile pitoziscerrahisi sonrası göz kapağı kontursimetrisi analizi
Analysis of eyelid contour symmetry after ptosis surgery using new quantitative formulas
- Tez No: 941316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ŞEREFOĞLU ÇABUK, DOÇ. DR. FATMA SAVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pitozis cerrahisi sonrası göz kapağı kontur simetrisinin değerlendirilmesinde objektif kantitatif hata metriklerinin (MAE, MSE, RMSE, R², POC) kullanımı araştırılmış ve bu ölçümlerle elde edilen sonuçların, subjektif değerlendirmeler ve yapay zekâ (YZ) tabanlı algoritmalarla elde edilen başarı skorları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya blefaroplasti, konjonktivomüllerektomi (KJM) ve levator rezeksiyonu (LR) uygulanan toplam 67 hasta dahil edilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde MRD1(Margin Reflex Distance) değerleri, kapak kontur simetrisine dayalı hata metrikleri ve çok kriterli değerlendirme yöntemiyle oluşturulmuş YZ başarı skorları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Postoperatif dönemde MRD1 değerlerinde anlamlı artış, kontur simetrisinde ise belirgin iyileşme gözlemlenmiştir. Subjektif cerrahi başarı skorları ile YZ algoritması tarafından hesaplanan başarı skorları arasında güçlü pozitif bir korelasyon saptanmıştır (r = 0,804; p < 0,001). Buna ek olarak, hem subjektif değerlendirme puanları hem de YZ tarafından üretilen başarı skorları ile kontur tabanlı kantitatif hata metrikleri arasında anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizleri sonucunda hem subjektif hem de YZ temelli başarı skorları üzerinde MRD1 artışı ile postoperatif POC (Percentage of Co-efficiency) değerinin anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. YZ modelinin MRD1'e %40, kontur simetrisine ise %30 oranında ağırlık tanımasıyla, regresyon katsayıları arasında genel bir uyum görülmüştür. Bu bulgular, YZ algoritmalarının insan değerlendirmeleriyle benzer parametrelere odaklanarak çalışabileceğini düşündürmektedir. Sonuç: Bu çalışma, göz kapağı simetrisi analizine dayalı hata metrikleri ile YZ destekli sistemlerin, pitozis cerrahisi sonrası estetik ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesinde potansiyel bir katkı sunabileceğini ve subjektif değerlendirmelerle anlamlı düzeyde örtüşen sonuçlar üretebildiğini göstermektedir. Bu tür objektif sistemlerin, ilerleyen dönemlerde klinik karar destek süreçlerine entegre edilmesiyle estetik ve fonksiyonel değerlendirmelerde daha standart ve tekrarlanabilir yaklaşımların gelişimine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the use of objective quantitative error metrics (MAE, MSE, RMSE, R², POC) in evaluating upper eyelid contour symmetry after ptosis surgery. It also examined the relationship between these metrics and both subjective assessments and artificial intelligence (AI)-based algorithm-generated success scores. Materials and Methods: A total of 67 patients who underwent blepharoplasty, conjunctival Müllerectomy (KJM), or levator resection (LR) were included in the study. Preoperative and postoperative Margin Reflex Distance (MRD1) values, contour-based error metrics, and AI success scores derived from a multi-criteria evaluation model were compared. Results: A significant increase in MRD1 values and a notable improvement in contour symmetry were observed postoperatively. A strong positive correlation was found between subjective surgical success scores and AI-generated scores (r = 0.804; p < 0.001). Additionally, both subjective and AI-based scores were significantly associated with contour-based quantitative error metrics. Regression analyses revealed that both MRD1 increase and postoperative Percentage of Co-efficiency (POC) values significantly influenced subjective and AI-derived success scores. The AI model assigned a 40% weight to MRD1 and 30% to contour symmetry, aligning well with the regression coefficients. These findings suggest that AI algorithms may operate based on similar parameters used in human clinical evaluations. Conclusion: This study demonstrates that contour-based error metrics and AI-assisted systems have potential value in assessing aesthetic and functional outcomes after ptosis surgery. The alignment between AI outputs and subjective assessments supports the future integration of such objective systems into clinical decision-making processes, enabling more standardized and reproducible evaluation methods.