İkinci nesil vektör leptokuarkların FCC temelli lepton hadron çarpıştırıcılarında rezonans üretimi
Resonance production of second generation vector leptokuarksat FCC based lepton hadron colliders
  1. Tez No: 842781
  2. Yazar: MEHMET DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Standart Modelde kuark ve lepton aileleri arasındaki simetri, Standart Modelin Ötesi modellerde, hem baryon hem de lepton sayısı taşıyan leptokuarkları öngörmektedir. Leptokuarklar kendilerine ait ayar kuantum sayılarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında $Q=2/3$ yüklü $\vec{U}^{0}_{3\mu}$ ve $U^{0}_{1\mu}$, ve $Q=5/3$ yüklü $\vec{U}^{+1}_{3\mu}$ ve $\tilde{U}^{0}_{1\mu}$ ikinci aile vektör leptokuarkların FCC temelli müon proton çarpıştırıcılarında $\left(\mu 750 \otimes FCC\text{-}\sqrt{s}=12,2 \text{ TeV ; }\mu 1500 \otimes FCC \text{-} \sqrt{s}=17,3 \text{ TeV}\right)$ rezonans üretimi araştırılmıştır. Elde edilen veriye göre $\sqrt{s}=12,2 \text{ TeV}\left(\sqrt{s}=17,3 \text{ TeV}\right)$' de $M_{\vec{U}^{+1}_{3\mu}}$ 2650 GeV(3120 GeV), $M_{\tilde{U}^{0}_{1\mu}}$ 2350 GeV(2930 GeV), $M_{\vec{U}^{0}_{3\mu}}$ 2330 GeV(2800 GeV) ve $M_{U^{0}_{1\mu}}$ 2160 GeV(2330 GeV) kütleye kadar dışarılanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The symmetry between quark and lepton families in the Standard Model predicts scalar(spin-0) and vector(spin-1) leptoquarks carrying both baryon and lepton numbers in beyond the Standart Model. Leptoquarks can be classified according to their gauge quantum numbers. This thesis presents the resonance production of second generation $\vec{U}^{0}_{3\mu}$ and $U^{0}_{1\mu}$ vector leptoquarks with electrical charge $Q=2/3$ and, $\vec{U}^{+1}_{3\mu}$ and $\tilde{U}^{0}_{1\mu}$ vector leptoquarks with electrical charge $Q=5/3$ at FCC based muon proton colliders $\left(\mu 750 \otimes FCC\text{-}\sqrt{s}=12,2 \text{ TeV ; }\mu 1500 \otimes FCC \text{-} \sqrt{s}=17,3 \text{ TeV}\right)$. The obtained data show that mass of $M_{\vec{U}^{+1}_{3\mu}}$ 2650 GeV(3120 GeV), $M_{\tilde{U}^{0}_{1\mu}}$ 2350 GeV(2930 GeV), $M_{\vec{U}^{0}_{3\mu}}$ 2330 GeV(2800 GeV) and $M_{U^{0}_{1\mu}}$ 2160 GeV(2330 GeV) at $\sqrt{s}=12,2 \text{ TeV}\left(\sqrt{s}=17,3 \text{ TeV}\right)$ can be excluded.