Hemşirelerin mesleki özerkliğe yönelik tutum ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of nurses' attitude towards professional autonomy scale into Turkish: Validity and reliability study
  1. Tez No: 598134
  2. Yazar: NAİLE ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mesleki özerklik, bir mesleğin profesyonel alanda güç sahibi olması ve varlığını sürdürebilmesinde önemli bir role sahiptir. Hemşirelikte mesleki özerkliğin sağlanmasında öncelikle hemşirelerin mesleki özerklik algısını belirlemek önem taşımaktadır. Bu araştırma hemşirelerin mesleki özerkliğe yönelik tutumunu belirlemek amacıyla kullanılması planlanan ölçeğin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi'nde 08 Ekim-30 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik komisyon onayı, kurumdan yazılı izin, ölçeğin orijinal sahibinden e-mail aracılığıyla izin ve hemşirelerden katılım için gönüllülük onayı alınmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı özellikler formu ve Hemşirelerin Mesleki Özerkliğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin çeviri-geri çevirisi yapılarak dil geçerliliği, uzman görüşleri alınarak kapsam geçerliliği sağlanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğini değerlendirmek için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Ölçeğin, Chi-Square/df=2,44, RMSEA=0,098, CFI=0,89 ve NNFI=0,87 olarak bulunmuştur. Ölçeğin iç tutarlılığı, homojenliği Cronback alfa katsayısı ve madde toplam puan güvenirliği hesaplanarak değerlendirilmiştir. Ölçeğin Cronback alfa katsayısı toplam için α=0,847 ve alt maddelerin Cronback alfa değerleri 0,716-0,820 arasında bulunmuştur. Ölçeğin madde toplam puan korelasyonları incelendiğinde, güvenirlik katsayısının 0,337-0,644 arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışmamızda ölçeğin değişmezliğini değerlendirmek için Test-tekrar test güvenilirliği yöntemi kullanılmış ve katılımcıların tüm soru maddelerine verdikleri cevaplar uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak, Hemşirelerin Mesleki Özerkliğe Yönelik Tutum Ölçeğinin Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Professional autonomy plays an important role in maintaining and sustaining the power of a profession in the professional field. In order to ensure professional autonomy in nursing, it is important to determine nurses' perception of professional autonomy. This study was conducted to determine the validity and reliability of the scale, which was planned to be used in order to measure nurses' attitude towards professional autonomy. The research was carried out in Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital between 08 October-30 December 2018. Ethical committee approval, written permission from institution, permission from the original owner of the scale via e-mail and consent from volunteers for participation were obtained for the study. Data were collected by using the descriptive characteristics form and Attitude Toward Professional Autonomy Scale for Nurses. Translation and back-translation of the scale provided language validity, and expert opinions were obtained and content validity was ensured. For the construct validity of the scale, explanatory and confirmatory factor analysis was used. Chi-Square / df = 2,44, RMSEA = 0,098, CFI = 0,89 and NNFI = 0,87. The internal consistency and homogeneity of the scale were evaluated by calculating the Cronback alpha coefficient and item total score reliability. The Cronback alpha coefficient of the scale was α = 0,847 for the total and the Cronback alpha values of the subscales were between 0,716-0,820. When the item total score correlations of the scale were examined, it was found that the reliability coefficient ranged between 0,337-0,644. In our study, Test-retest reliability method was used to evaluate the invariance of the scale and the answers of the participants to all question items were found to be consistent. As a result, it was found that the Attitude Toward Professional Autonomy Scale for Nurses is a valid and reliable tool for Turkish society.