Aljinat/grafen oksit nanobiyokompozitlerinin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve sulu çözeltilerden Th (IV)) iyonlarının giderim özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of alginate/graphene oxide nanobiocomposite and investigation of removal properties of Th (IV) ions from aqueous solutions
- Tez No: 691831
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE YUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde endüstriyel üretimin artması ve artan enerji ihtiyacına bağlı olarak santral sayısının artmasının da üretilen atıkları arttırdığı ve atık yönetiminin önem kazandığı görülmektedir. Nükleer enerji üretiminden kaynaklanan radyoaktif atıkların yönetimi, yüksek ekonomik ve sosyal etkileri nedeniyle dünyada önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada grafen oksit/aljinat nanobiyokompozitleri farklı sentez koşullarında sentezlenmiş ve sulu çözeltilerden Th (IV) iyonlarının gideriminde adsorban olarak kullanılmıştır. Sentezlenen nanobiyokompozitlerin karakterizasyonu için BET yüzey alanı, SEM, TEM, FT-IR ve XRD gibi karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmalarında çözelti pH'ı, temas süresi, başlangıç Th (IV) konsantrasyonu ve sıcaklık gibi adsorpsiyon verimini etkileyen parametreler, merkezi kompozit tasarım (CCD) kullanılarak incelenmiştir. Deney tasarımı için uygulanan modelin %95 güven aralığı içerisindeki ANOVA (analysis of variance) analizi incelenmiş ve model ile deneysel bulguların uyumuna bakılmıştır. Anlamlılık F değerinin 0.05 den küçük olması (%95 güven aralığında) modelin istatistiksel olarak önemli olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that the increase in industrial production and the increase in the number of power plants due to the increasing energy need also increases the waste generated and waste management becomes important. The management of radioactive wastes from nuclear energy production has been recognized as an important issue in the world due to its high economic and social effects. In this study, graphene oxide / alginate nanobiocomposites were synthesized under different synthesis conditions and used as adsorbents in the removal of Th (IV) ions from aqueous solutions. For the characterization of synthesized nanobio composites, BET surface area, SEM and TEM images, FT-IR spectrometer, XRD techniques were used. In the adsorption studies, the parameters affecting the adsorption efficiency were investigated such as solution pH, contact time, Th (IV) concentration and temperature using central composite design (CCD). ANOVA (analysis of variance) analysis within the 95% confidence interval of the model applied for the experimental design and the compatibility of the model with the experimental findings was examined. Relevance F value less than 0.05 (95% confidence interval) indicates that the model is statistically significant.