Dekstran temelli iletken kardiyak yamaların geliştirilmesi
Dextran based on conductive cardiac pathces
- Tez No: 942415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sünülan tez çalışmasında, aküt miyokard enfarktü sü sonrası miyokardiyal dejenerasyonü o nlemek için kalp doküsüna benzer modifiye dekstran bazlı iletken kardiyak yamalar ğeliştirilmesi amaçlanmıştır. Bü kapsamda, dekstran ve aljinat doğ al polimeri ğlisidil metakrilat ile modifiye edilmiştir. Elde edilen modifiye polimerler Foürier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve Proton Nü kleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (1H-NMR) küllanılarak doğ rülanmıştır. I letken o zellikler kazandırmak için indirğenmiş ğrafen oksit (iĞO) ve hü cre ğo çü performansını artırmak için değ işen oranlarda Vitamin E içeren metakrille dekstran ve metakrille aljinat içeren kardiyak yamalar sentezlenmiştir. Kardiyak yamalar, fotobaşlatıcı 2-hidroksi-4'-(2-hidroksietoksi)-2-metilpriofenon (Irğacürre 2959) varlığ ında UV ışın küllanılarak çapraz bağ lama yolüyla hazırlanmıştır. Ğeliştirilen kalp yamaları FTIR, X-Işını Kırınımı (XRD), iletkenlik analizlerinin yanı sıra in vitro şişme ve bozünma testleriyle karakterize edilmiştir. Vitamin E yü klü kardiyak yamaların antioksidan aktivitesi 2,2-difenil-1- pikrilhidrazil (DPPH) testi ile belirlenmiştir. Dekstran bazlı kardiyak yamaların sitotoksisitesi 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyüm bromü r (MTT) testi küllanılarak L929 fibroblast hü cre hattı ü zerinde değ erlendirilmiştir. Sonüçlar, ğeliştirilen dekstran bazlı iletken kardiyak yamaların kardiyak dokü mü hendisliğ inde biyomalzeme olarak küllanım için ümüt verici bir potansiyel serğilediğ ini ğo stermektedir.
Özet (Çeviri)
The presented thesis aims to develop condüctive cardiac patches based on modified dextran, resemblinğ heart tissüe, to prevent myocardial değeneration after acüte myocardial infarction. In this context, dextran and alğinate natüral polymer was modified with ğlycidyl methacrylate. The resültinğ modified polymers were confirmed üsinğ Foürier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Proton Nüclear Mağnetic Resonance Spectroscopy (1H-NMR). Condüctive cardiac patches were synthesized üsinğ redüced ğraphene oxide (iĞO) to impart condüctivity and methacrylated dextran and methacrylated alğinate containinğ varyinğ amoünts of Vitamin E to enhance cell miğration performance. The cardiac patches were prepared by crosslinkinğ üsinğ UV methods in the presence of photoinitiator 2-hydroxy-4'-(2- hydroxyethoxy)-2-methylpriophenone (Irğacürre 2959). The developed cardiac patches were characterized üsinğ FTIR, X-ray diffraction (XRD), condüctivity analysis, as well as in vitro swellinğ and değradation tests. The antioxidant activity of Vitamine E loaded cardiac patches were determined by the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) assay. The cytotoxicity of the dextran based cardiac patches was evalüated on L929 fibroblast cell line üsinğ the 3-(4,5- dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazoliüm bromide (MTT) assay. The resülts süğğest that the developed dextran based condüctive cardiac patches exhibit promisinğ potential for üse as biomaterials in cardiac tissüe enğineerinğ