Biyopolimerler ile modifiye edilmiş manyetik grafen oksit üretimi ve ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanımının araştırılması
Fabrication of biopolymers-modified magnetic graphene oxide and investigation of their application as a drug delivery system
  1. Tez No: 983600
  2. Yazar: REZA NOURI GAMCHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ, DOÇ. DR. TUĞBA ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Farmasötik Toksikoloji, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, manyetik nanopartiküllerin biyomedikal alanlardaki uygulamaları önemli ölçüde artış göstermektedir. Araştırmanın temel amacı, kanser tedavisinde potansiyel olarak kullanılabilecek bir ilaç taşıma sistemi geliştirmektir. Bu kapsamda, manyetik grafen oksit sentezlenmiş ve karakterizasyonları FTIR-ATR, SEM-EDX, XRD ve VSM analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar grafen oksit yapısının manyetik özellik kazandıracak şekilde başarıyla modifiye edildiğini kanıtlanmıştır. Sentezlenen nanopartiküller ve yüzeyleri kitosan, sodyum aljinat ve hibrit olarak kitosan -sodyum aljinat biyopolimerleri ile kaplanarak ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılabilirleri araştırılmıştır. Kanser tedavisinde kullanılan doksorubisin (DOX), sentezlenen nanopartiküllere fizyolojik pH (7,4) ortamında yüklenmiştir. En yüksek yükleme verimi %78,53 ile mGO-CH-SA yapısında elde edilmiştir. İlaç salınım deneyleri fizyolojik pH (7,4) ve tümör mikrosimülasyonunu temsil eden asidik pH (5,5) koşullarını taklit eden ortamda yürütülmüştür. En yüksek salım oranı %38 ile mGO-CH-SA örneğinde gözlenmiştir. Salım oranları, manyetik nanopartiküllerin pH-duyarlı bir salım mekanizması sergilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar biyopolimerler ile kaplanmış manyetik grafen oksitlerin kanser tedavisinde kullanılan ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With technological advances, the biomedical applications of magnetic nanoparticles have grown significantly. The primary objective of the research is to develop a drug delivery system that could potentially be used in cancer treatment. Magnetic graphene oxide was synthesized and characterized using FTIR-ATR, SEM-EDX, XRD, and VSM analyses. The analysis results demonstrated that the graphene oxide structure was successfully modified to impart magnetic properties. The synthesized nanoparticles and their surfaces were coated with chitosan, sodium alginate, and hybrid chitosan-sodium alginate biopolymers to investigate their potential use as drug delivery systems. Doxorubicin (DOX), used in cancer treatment, was loaded onto the synthesized nanoparticles at a physiological pH (7.4). The highest loading efficiency of 78.53% was achieved with the mGO-CH-SA structure. Drug release experiments were conducted at physiological pH conditions (7.4) and at the acidic microenvironment of tumor tissues (5.5) mimicking tumor microsimulation. The highest release rate, 38%, was observed in the mGO-CH-SA sample. Release rates indicate that magnetic nanoparticles exhibit a pH-sensitive release mechanism. Release experiments indicate that drug release is largely diffusion-controlled, with more controlled drug release in acidic environments. The results indicate that magnetic graphene oxides coated with biopolymers can be used as drug delivery systems for cancer treatment.