Turistik hafif hava araçları deneyimlerinin memnuniyet üzerindeki etkisi: Pamukkale örneği
The effect of touristic light aircraft experiences on satisfaction: The case of Pamukkale
  1. Tez No: 691846
  2. Yazar: SENA AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Spor ve turizm birlikteliği ekonomiye can veren, turizmin ve sporun daha iyi konumda yer almasına olanak sağlayan bir birlikteliktir. Aynı zamanda turizmin çeşitlendirilmesi baz alındığında spor turizmi; içerdiği etkinlikler, kapsadığı alanlar açısından da turizm çeşitliliği açısından önemli bir konumdadır. Turizm faaliyetine katılan kişilerin de günümüzde tercih ettiği tatil tipleri, istek ve beklentileri genel anlamda değerlendirildiğinde deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında alternatif turizm faaliyetlerine yönelim olması ve kişilerin tatil anlayışının sadece bu üçlemeyle sınırlı kalmıyor oluşu spor turizmine verilen değeri artırmıştır. Dünyada ve ülkemizde düzenlenen mega etkinliklere (maç, derbi vb.) gösterilen ilgi ve katılım bu düşünceyi destekler niteliktedir. Kişilerin spor turizmi amacıyla gittikleri destinasyonlarda ya da tatil amaçlı gittikleri destinasyonlarda yaşadıkları spor turizmi deneyiminin, memnuniyet durumunu etkileyeceği düşünülmektedir. Bu düşünceyi doğrulayabilmek amacıyla Pamukkale Destinasyonunda spor turizmi kapsamında ele alınan hafif hava araçlarında yaşanan deneyimden yola çıkılarak, bu deneyimlerin memnuniyet üzerinde etkisi ölçülmesi amaç olarak belirlenmiştir. Pamukkale destinasyonunda yapılan araştırmaya göre bölgede yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu faaliyetleri aktif olarak hizmete sunulduğu tespit edilmiş ve bu araştırmanın yapılması düşünülmüştür. Araştırma kapsamında Pamukkale Bölgesinde turistik hafif hava aracı deneyimi yaşayan turistlere nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi uygulanmıştır. 313 ziyaretçiden veriler toplanmış ve istatistik paket program ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere güvenilirlik testi, faktör analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Uygulamalar doğrultusunda hava araçları deneyiminin memnuniyet üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The union of sports and tourism is a union that gives life to the economy and allows tourism and sports to take place in a better position. At the same time, based on the diversification of tourism, sports tourism; It is in an important position in terms of tourism diversity in terms of the activities it includes and the areas it covers. When the holiday types, wishes and expectations preferred by the people participating in tourism activities are evaluated in general terms, the fact that there is an orientation to alternative tourism activities besides the sea, sand and sun trio and that the holiday understanding of people is not limited to this trilogy has increased the value given to sports tourism. The interest and participation in mega events (match, derby, etc.) organized in the world and in our country supports this idea. It is thought that the experience of sports tourism in the destinations they go to for sports tourism or the destinations they go for holiday will affect their satisfaction. In order to verify this idea, the aim is to measure the effect of these experiences on satisfaction, based on the experience of light aircraft, which is considered within the scope of sports tourism in Pamukkale Destination. According to the research conducted in Pamukkale destination, it was determined that paragliding and hot air balloon activities were actively put into service in the region, and this research was considered. Within the scope of the research, the survey method, one of the quantitative data collection methods, was applied to the tourists who had a touristic light aircraft experience in Pamukkale Region. Data were collected from 313 visitors and analyzed with a statistical package program. Reliability test, factor analysis and regression analysis were applied to the obtained data. In line with the applications, it was seen that the aircraft experience had a significant effect on satisfaction.