Evlilik kaygısının yordayıcısı olarak beden algısı, cinsel benlik şeması ve ana-babaya bağlanma stilleri
As predictor of marital anxiety that schema of sexual ego and style of parent involvement
  1. Tez No: 691845
  2. Yazar: KÜBRA KESTİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik kaygısının beden algısı, cinsel benlik şeması ve ana-babaya bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışma grubunu 18-40 yaş aralığında bulunan 625'i kadın ve 423'ü erkek olmak üzere evli olmayan 1048 birey oluşturmaktadır. Evli olmayan bireylerin evlilik kaygısı düzeylerine ilişkin veriler Çelik ve Erkilet (2019), tarafından geliştirilen“Evlilik Kaygısı Ölçeği”ile, beden algısı düzeylerine ilişkin veriler Hovardaoğlu (1993), tarafından uyarlanan“Vücut Algısı Ölçeği”(Secord ve Jourard, 1953) ile, cinsel benlik şemasına ilişkin veriler Koçak ve Fışıloğlu tarafından uyarlanan“Cinsel Benlik Şeması Ölçeği”(Hill, 2007) ile, son olarak anne babaya bağlanma stillerine ilişkin verileri Selçuk, Günaydın, Sümer ve Uysal (2005), tarafından uyarlanan“Yakın İlişkilerde Yaşantı Envanteri II”(Fraley, Waller ve Brennan, 2000) ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ise SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre evlilik kaygısı, beden algısı, cinsel benlik şeması ve ana-babaya bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişkiler görülmektedir. Aynı zamanda değişkenlerin alt boyutları arasında da farklı düzeylerde anlamlı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen regresyon sonuçlarına göre bağımsız değişkenler olan beden algısı, cinsel benlik şeması ve ana-babaya bağlanma stilleri evlilik kaygısını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Yordamadaki en önemli katkıyı ana-babaya bağlanma stillerinin yaptığı ve önem sırasının cinsel benlik şeması ve beden algısı şeklinde devam ettiği görülmüştür. Alt boyutlarda da yordamının anlamlı bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca araştırmada evlilik kaygısı toplam puanlarının cinsiyet, yaş, ilişki türü, algılanan anne baba tutumu ve boşanma değişkenlerine göre istatiksel açıdan anlamlı olarak farklılaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is analysis of relationship with marital anxiety's body perception, schema of sexual ega and style of parent involvement. Study group is created by 1048 member which of 625 unmarried female and 423 unmarried male. Data of unmarried members' marital anxiety level is collected by“Scale of marital anxiety”improved by Çelik and Erkilet (2019), Data of body perpection level is collected by“Scale of body perpection”(Secord an Jourard, 1953), which is adapted by Hovardaoğlu (1993), Data of schema of sexual ego is collected by“Scale of sexual ego schema”(Hill, 2007), which is adapted by Koçak an Fışlıoğlu, Finally Data of style of parent involvement is collected by "Experience of close relationship inventory II (Fraley, Waller ve Brennan, 2000), which is adapted by Selçuk, Günaydın, Sümer and Uysal (2005). Data of this research is analysis by using SPSS 22.0 package program. According to results of study marital anxiety, body perception, schema of sexual ego and style of parent involvement have meaingful relationship. At the save time lower dimension of facttors have meaningful results at different levels. According to obtained regression results, body perception, schema of sexual ego and style of parent involvement, which are intependent factors are predicted marital anxiety meaningfully. At prediction the most important contribitions are made by style of parent involvement and order of importance goes like schema of sexual ego and body perception. At lower dimensions prediction occurs meaningfully. Also at study total points of marital anxiety is observed that according to sexual, age, type of relationship, perceived parent attitude and factors of divorce differentiate statistically by meaningful way.