Yoğun egzersizden sonra aktif dinlenmenin laktik asit eliminasyonuna etkisi
The Effect of active recovery on lactic acid elimination formed after intensive exercise
  1. Tez No: 69185
  2. Yazar: ERBİL HARBİLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA- 1998 ErbİIHARBİLİ Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali Niyazi İNAL Yoğun Egzersizden Sonra Aktif Dinlenmenin Laktik Asit Eliminasyonuna Etkisi Bu çalışmada, yoğun egzersiz sonrası aktif dinlenmenin laktik asit eliminasyonuna olan etkisi araştırıldı. Araştırmaya yaşı 22.2 ± 2.09 yıl, boyu 173 ± 5.52 cm ve kilosu 69.19 ± 5.19 kg olan 22 aktif sporcu katildi. Araştırmadan bir hafta önce deney grubunun VOa max'lan ölçüldü. Her deneğin VCh max'ının %3 5'indeki yük aktif dinlenme yükü olarak hesaplandı. Denekler 75 watt yükte iki dakika süreyle ısındırıldı. Sonra vücut ağırlıklarının kilogramı basma 95 gramlık yük uygulanarak \vingate testi yapıldı. Wingate testinden sonra 10 dakika süreyle grubun yansına pasif dinlenme (PD), diğer yansına (VCh max %35) yükte aktif dinlenme yaptırıldı. Aynı deneklere wingate testi 24 saat sonra tekrar uygulandı ve daha önce aktif dinlenme yapanlar pasif, pasif dinlenme yapanlar aktif dinlendirildi. İstirahatte, test bitimlerinde, aktif ve pasif dinlenmenin 5. ve 10. dakikalarında venöz kan örnekleri alınarak kan laktik asit düzeyleri belirlendi. Kalp atimi ölçümleri ise, İstirahatte, test bitiminde ve dinlenmelerin 10. dakikasında yapıldı. Aktif ve pasif dinlenme öncesi yaptırılan wingate testleri zirve gücü, ortalama gücü ve yorgunluk indeksleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (P>0.05). İstirahat ve test bitimi kalp atımları arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken (P>0.05), dinlenmelerin 10. dakikaları arasında ise anlamlı farklılık bulunmuştur (PO.05). İstirahat, test bitimi ve dinlenmelerin 5. ve 10. dakika kan laktik asit düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (P>0.05 ). 28Laktik asit düşüş hızlan karşılaştırıldığında aktif dinlenmenin 5. ve 10. dakika arasında 0.01 seviyesinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur (PO.01). Pasif dinlenmenin 5 ile 10. dakikası arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Aktif ve pasif dinlenmenin 10.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/ KONYA- 1998 Erbil HARBİLİ Advisor Assos.Prof. Ali Niyazi İNAL The Effect Of Active Recovery On Lactic Acid Elimination Formed After İntensive Esercise in this research, the effect of active recovery on lactic acid elimination formed after İntensive exercise was studied. 22 active sportsmen (age 22.2 ± 2, 09 years, height 173 ± 5.52 cm, weight 69, 19 ± 5.19 kg) participated to this study. A week before the study, ali the subjects VOa max were measured. The load at 35 % VÛ2 max of each subject was calculated as an active recovery load. The subjects were warmed - up at 75 watt for two minutes. Then the wingate test was done perfonning 95 gr. kg"1 to each subject. After wingate test, for ten minutes and the other half were performed active recovery at 35 % VOa max load. After wards 24 hours, the wingate test was reperfonned to the same subjects and this time those who had passive recovery were performed active recovery and those who had active recoery were performed passive recovery. For blood lactate concentration, blood samples were taken at 501 and 10* minutes of active and possive recovery at the rest and at the end of the tests. Heart rate measurements were done respectively at the rest, at the end of the test and the l O111 minutes of both active and possive recoveries. No significant differences between power outputs of wingate tests done before active and possive recoveries were found ( P > 0.05). 30While no significant differencies between the heart rates at the rests and at the end of the tests were found ( P > 0.05), a significant difference were found at 10th minutes of the possive and active recoveries ( P < 0.05). No significant differencies between blood lactate values at the 5th and 10th minutes of the recoveries, at the rests and at the end of the tests ( P > 0.05).