Pandemi döneminde öğrencilerin beden eğitimi dersi mutluluk düzeyleri ile algılanan stresleri arasındaki ilişki
The relationship between students' physical education happi̇ness levels and perceived stress in the pandemic period
- Tez No: 691868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NİLAY ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı;pandemi döneminde öğrencilerin beden eğitimi dersi mutluluk düzeyleri ile algılanan stresleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Ayrıca bu çalışmanın diğer amaçları ise; Çocuklarda (8-11yaş) Algılanan Stres Ölçeği'nin 11-14 yaş arasında öğrenciler için uygunluğunun sınanması ve öğrencilerin beden eğitimi dersi mutluluk düzeyleri ile algılanan stres düzeylerinin farklı değişkenler açısından (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, aile gelir düzeyi) incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi Mersin iline bağlı merkez ilçelerinde öğrenim gören kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiş 276'sı kız, 224'ü erkek olmak üzere toplamda 500 (x̄=12,8; Ss=.90)ortaokul öğrencisinden oluşmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları;Snoeren-Hoefnagels (2014) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Oral ve Ersan (2017) tarafından yapılan“Çocuklarda Algılanan Stres Ölçeği”ile; Uğraş ve Serbes tarafından geliştirilen (2019)“Beden Eğitimi Dersi Mutluluk Düzeyi Ölçeği”dir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemde t testi, tek yönlü Anova ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Diğer taraftan“Çocuklarda Algılanan Stres Ölçeği”nin 11-14 yaş arasındaki katılımcılar için geçerliği Doğrulayıcı Faktör Analizi- DFA ile, güvenirliği ise Cronbach's Alpha ile sınanmıştır. Buna göre DFA sonuçları, ölçek yapısının (x2 (104.18)/df (27)=3.85; RMSEA=.076; NNFI= .96; CFI= .97; GFI=.96) veri ile uyumlu ve kabul edilebilir olduğunu göstermiştir. Güvenirlik katsayısı ise .86 bulunarak, ölçme aracının hedeflenen örnekleme (11-14 yaş) uygunluğu sağlandığı bulunmuştur. Diğer taraftan, beden eğitimi dersi mutluluk düzeyi ve algılanan stres arasında anlamlı bir ilişki olmadığı; yine beden eğitimi dersi mutluluk düzeyi ve algılanan stres arasında değişkenler arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, pandemi döneminde öğrencilerin EBA platformu üzerinden derslere katılmasından dolayı beden eğitimi dersini aktif ve verimli bir şekilde geçirememiş olmalarından dolayı, pandemi döneminde yaşanan stresin de dersi etkilemediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between students' physical education lesson happiness levels and their perceived stress during the pandemic period.In addition, the other aims of this study are; It was determined as testing the suitability of the Perceived Stress Scale in Children (8-11 years old) for students aged 11-14 and examining the students' physical education lesson happiness levels and perceived stress levels in terms of different variables (gender, class level, school type, family income level). The sample of the study consisted of 500 (x̄=12.8; Sd=.90) secondary school students, 276 of whom were girls and 224 of whom were boys, selected by the easily accessible sampling method, who were educated in the central districts of Mersin province. The data collection tools used in the research are the“Perceived Stress Scale in Children”developed by Snoeren-Hoefnagels (2014) and adapted into Turkish by Oral and Ersan (2017); It is the“Physical Education Lesson Happiness Level Scale”developed by Uğraş and Serbes (2019). In the analysis of the data, descriptive statistics, independent sample t test, one-way Anova and Pearson Correlation analysis were applied. On the other hand, the validity of the“Perceived Stress Scale in Children”for participants aged 11-14 was tested with Confirmatory Factor Analysis-CFA, and its reliability was tested with Cronbach's Alpha. Accordingly, the CFA results showed that the scale structure (x2 (104.18)/df (27)=3.85; RMSEA=.076; NNFI= .96; CFI= .97; GFI=.96) was compatible with the data and was acceptable. The reliability coefficient was found to be .86, and it was found that the measurement tool was suitable for the targeted sample (11-14 years old). On the other hand, there is no significant relationship between physical education lesson happiness level and perceived stress; Again, no significant difference was found between the variables between the level of happiness in physical education course and perceived stress.As a result, it has been revealed that the stress experienced during the pandemic period did not affect the lesson, as the students could not spend the physical education lesson actively and efficiently due to the students' participation in the lessons through the EBA platform.