Streptozotosin ile diyabetik nefropati oluşturulan sıçanlarda karvakrol ve hesperidinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effects of carvacrol and hesperidin in rats with streptozotocin induced diabetic nephropathy
  1. Tez No: 851955
  2. Yazar: NİLÜFER KURUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Diyabetes mellitus, insülin salgılanması veya etkisindeki problemlerden kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Uzun süren hiperglisemi, gözler ve böbrekler dahil olmak üzere birçok organı etkileyen mikro ve makrovasküler komplikasyonlara neden olur. Çalışmanın amacı, streptozotosin ile Tip 1 diyabet oluşturulan sıçanlarda, hesperidin ve karvakrolün diyabetik nefropati üzerine koruyucu etkilerini belirlemektir. Çalışmada 60 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Her grupta 10 sıçan olacak şekilde toplam 6 grup oluşturuldu. Grup I: Kontrol, Grup II: Diyabet, Grup III: Taşıt, Grup IV: Diyabet+Karvakrol, Grup V: Diyabet+Hesperidin, Grup VI: Diyabet+Hesperidin+Karvakrol grubu olarak sınıflandırıldı. 6 hafta (42 gün) sonunda hayvanların sistemik nekropsileri yapıldı. Deney sonunda alınan böbrek dokusu örnekleri histopatololojik (PAS, Masson trikrom, Pikrik asit-Sirius kırmızısı, Best Carmine) ve immunohistokimyasal (Bcl-2, Bax, Kaspaz 3, Kaspaz 9 ve TUNEL) yöntemlerle incelendi. Yapılan histopatolojik incelemelerde grupların tubuler dilatasyon, intraselüler vakuolizasyon ve mesangiyal matriks artışının istatiksel olarak farklı olduğu (p0,05) görülmedi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease characterized by hyperglycemia caused by problems in the secretion or action of insulin. Prolonged hyperglycemia causes micro and macrovascular complications affecting many organs, including the eyes and kidneys. This study aimed to determine the protective effects of hesperidin and carvacrol on diabetic nephropathy in rats with Type 1 diabetes induced by streptozotocin. In this study, 60 Wistar Albino rats were used. A total of 6 groups were formed, with ten rats in each group. Group I: Control, Group II: Diabetes, Group III: Vehicle, Group IV: Diabetes+Carvacrol, Group V: Diabetes+Hesperidin, Group VI: Diabetes+Hesperidin+Carvacrol. At the end of 6 weeks (42 days), systemic necropsy was performed. Kidney tissue samples obtained at the end of the experiment were examined by histopathologic (PAS, Masson trichrome, Picric acid-Sirius red, Best Carmine) and immunohistochemical (Bcl-2, Bax, Caspase 3, Caspase 9 and TUNEL) methods. In histopathological examinations, tubular dilatation, intracellular vacuolization and mesangial matrix increase were statistically different (p0.05).