The effectiveness of technical analysis on cryptocurrency market
Teknik analizin kripto piyasası üzerindeki etkili
- Tez No: 691908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kripto para günümüz finans Dünya'sının en yeni ve en çok konuşulan enstrümanları arasında gelmektedir. (Hudson & Urquhart, 2019), ilk kripto para birimi, Satoushi Nakamato (2008) tarafından önerilen Bitcoin'dir, çünkü açık kaynak kodludur ve işlemlerin yapılması için kavram kanıtı ilkesine göre oluşturulmuştur. Merkezi bir takas odasına ihtiyaç duymadan merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) ağda güvenli bir şekilde işlenmektedir, 2009'da ortaya çıktı (Heid, 2013). Bitcoin'in yüksek fiyat volatilitesi ve getiri başarısı,“Altcoin”lerin de yolunu açmaktadır, bu Bitcoin'in zaferinden sonra harekete geçen tüm kripto para birimlerini kapsamaktadır, bu coinler kendilerini Bitcoin için en iyi alternatifler olarak piyasada pazarlamaya çalışıyorlar (FRANKENFIELD, 2020). Altcoin için pek çok tür var, ilk bölümde alt coin türleri açıklanacaktır. Üçüncü kripto para birimi türü Jetonlar olarak adlandırılır, Bitcoin ve Altcoinlerin aksine, belirteçler bağımsız olarak etkinleştirilemez ve başka bir kripto para biriminin şebekesine bağlıdır. Bu, kendi çekirdek DLT'lerine veya blok zincirlerine sahip olmadıkları, bunun yerine mevcut bir kripto para biriminin blok zincirinin üzerine inşa edildikleri anlamına gelmektedir. Bitcoin değeri, tüm işlemleri izleyen bir algoritmanın güvenliğine dayanırken, ülkelerin maddi varlıklarına veya ekonomilerine bağlı değildir (Hudson ve Urquhart, 2019). Aşağıdaki faktörler, uzun vadede Bitcoin fiyat gelişimini belirler (Ciaian, Rajcaniova ve Kancs, 2018): • Bitcoin arz ve talebinin piyasa güçleri • Bitcoin'in yatırımcılar için çekiciliği • Küresel makro-finansal gelişmelerin etkisi Uzun vadeli finansal amaçları takip etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir yatırım stratejisi oluşturulacaksa, şirket büyüklüğü, getiri potansiyeli ve risk arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemlidir. Piyasa değeri - bir şirketin borsadaki tüm hisse senetlerinin toplam değerini ifade etmektedir. Bu nedenle, bir kripto para biriminin piyasa değerinin, şu anda dolaşımda olan tüm madeni paraların toplam değeri olarak ifade edilmelidir. Kripto para biriminin piyasa değeri, bitcoin'in piyasa değeri ile kripto para piyasalarının diğer paraları arasındaki oran olan Bitcoin Hakimiyeti olarak adlandırılan şeyi içerir (jacobcanfield, 2019). Kripto para birimi ticareti çekici bir yatırım türüdür. bu piyasa döviz ve borsa ile aynı şekilde işlem görüyordu (Radityo, Munajat ve Budi, 2017). Yatırımda aynı temeli kullanan yatırımcılar (düşük al, yüksek fiyata) ancak riskleri hesaplamaları gerekiyor. Genel olarak teknik ve temel (Fang, vd., 2020) olarak ikiye ayrılan birçok ticaret stratejisi vardır. Piyasa teknik analizi, yatırım risklerini hesaplamak için yatırımcıların kullandığı yaygın yöntemlerden birini dikkate alır (Radityo, Munajat ve Budi, 2017) . Teknik analiz, yatırımları tahmin etmek ve belirli bir varlığa ilişkin tarihsel fiyat bilgilerinden toplanan istatistiksel eğilimleri analiz ederek, söz konusu varlığın vadeli işlem yönünde fiyat hareketi ve hacim gibi tahminler yapmak için kullanılan bir uygulamadır. Teknik Analiz, 2020).
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies are a modern kind of financial instrument (Hudson & Urquhart, 2019), the first cryptocurrency is Bitcoin , proposed by who called Satoushi Nakamato (2008), as The open source was created on the proof-of-concept principle that transactions can be securely treated on a decentralized peer to peer network without the need for a central clearinghouse, which appeared 2009 ( Heid, 2013). The success of the bitcoin blazes a trail to what called 'Altcoin" this expression means all the cryptocurrencies that set in motion after the victory of the bitcoin, these coins sell themselves as the best alternatives for the bitcoin (FRANKENFIELD, 2020) . There are many types for the altcoin, will talking about it inside the first chapter. The third type of the cryptocurrency is called Tokens Unlike Bitcoin and Altcoins, tokens are not able to activate independently and are dependent on the grid of another cryptocurrency. That means they do not have their own core DLT or blockchain, but instead, are built on top of an existing cryptocurrency's blockchain (Types of cryptocurrencies: explaining the major types of cryptos, 2019). The worth of bitcoin doesn't depend on any tangible asset or economies of the countries while it is based upon the security of an algorithm which traces all transactions (Hudson & Urquhart, 2019). The studies determine the number of the bitcoin price development in the long -run (Ciaian, Rajcaniova, & Kancs, 2018): • Market forces of the Bitcoin supply and demand • The bitcoin's attractiveness for the investors • The influence of global macro-financial developments If you're forming an investment strategy designed to help you trail long-term financial intentions, understanding the relationship between company size, return potential, and risk is vital. (Market cap—or market capitalization—refers to the total value of all a company's shares of stock, 2017) .Hence , Manifested importance a cryptocurrency's market capitalization as the total values of all coins currently in circulation. the cryptocurrency's market cap contains what's called Bitcoin Dominance that is the ratio between the market cap of bitcoin to other coins of the cryptocurrency markets (jacobcanfield, 2019) . Cryptocurrency trade is attractive type of investment. this market treated the same of the foreign exchange and stock market ( Radityo, Munajat, & Budi, 2017). The investors using the same basic in investment (buy low, sell high) but they need to calculating the risks. There are many trading strategies, broadly divided into: technical and fundamental ( Fang, et al., 2020) .market technical analysis consider one of the common methods used from the investors to calculate investment risks ( Radityo, Munajat, & Budi, 2017). The technical analysis is a practice employed to forecasts' the investments and detect trading chances by analyzing statistical trends gathered from the historical price information's on a particular asset in order to make forecasting to the futures direction of said asset, such as price movement and volume (Technical Analysis, 2020) .