Teknik analiz indikatörleri ile etkinlik analizi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Efficiency analysis with technical analysis indicators: Anapplication in Borsa Istanbul
- Tez No: 713590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER VELİ ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; borsada yatırım yapmak isteyen tasarruf sahibi yatırımcıların yatırım kararları alırken kullandıkları teknik analiz indikatörlerinin BİST30 ve BİST100 endeksi üzerinde etkinliklerini karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda BİST30 ve BİST100 endeksi üzerinde son 500 bar esas alınarak günlük, haftalık ve aylık bazda teknik analiz indikatörleri kullanılarak fiyat hareketleri incelenmiştir. Çalışmada teknik analiz indikatörlerden MACD, Momentum, Hareketli Ortalama, Fiyat Osilatörü ve Trix Göstergesi kullanılmıştır. İndikatörler günlük, haftalık ve aylık bazda BİST30 ve BİST100 endeksinde tek tek analiz edilerek ve alım satım kararları dikkate alınarak, kârlı işlem sayıları, zararlı işlem sayıları, sağladığı getiri oranları hesaplanmıştır. Günlük, haftalık ve aylık olarak hesaplanan getiri oranları ile geleneksel yatırım getirileri karşılaştırmıştır. Çalışma sonucunda, BİST30 endeksinde Hareketli Ortalamaların günlük bazda en iyi getiri yüzdesine ulaştığı gözlemlenirken, haftalık ve aylık bazda Momentum göstergesinin en iyi getiri yüzdesine ulaştığı gözlemlenmiştir. BİST100 endeksinde incelendiği zamanda ise hareketli ortalamaların günlük bazda en iyi sonucu ulaştığı gözlenmiştir. Haftalık ve aylık bazda BİST30'da olduğu gibi BİST100 endeksinde de Momentum göstergesinin en iyi getiri yüzdesine ulaştığı gözlemlenmiştir. Borsada, teknik analiz kullanarak yatırım kararı verecek olan tasarruf sahibi yatırımcılar, finansal piyasalar ve hisse senetlerinde uygulama sonuçlarını değerlendirerek daha yüksek getirili yatırım fırsatı yakalayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of technical analysis indicators used by savings investors who want to invest in the stock market while making investment decisions on BIST30 and BIST100 indices. For this, price movements were analyzed using technical analysis indicators on a daily, weekly, and monthly basis, based on the last 500 bars on the BIST30 and BIST100 indices. In this study, the technical analysis indicators; MACD, Momentum, Moving Average, Price Oscillator, and Trix Indicator were used. The number of profitable and unprofitable trades and the return rates provided were calculated by analyzing the indicators one by one with the aforementioned indices on a daily, weekly, and monthly basis and taking into account the trading decisions. Additionally, daily, weekly, and monthly calculated return rates have been compared with traditional investment returns. Consequently, was observed that the Moving Averages in the BIST30 index reached the best return percentage on a daily basis, while the Momentum indicator reached the best return percentage on the other ones. When analyzed in the BIST100 index, it was observed that the moving averages achieved the best results on a daily basis. It has been observed that the Momentum indicator reaches a good return percentage in the BIST100 index, as in BIST30, on a weekly and monthly basis. Saving investors who will make investment decisions using technical analysis in the stock market can seize investment opportunities with higher returns by evaluating the results of the application in financial markets and share certificate.