Narsistik hayranlık ve rekabet örgütsel özdeşleşmeyi etkiler mi: Örnek bir uygulama
Do narsistic admiration and rivalry affect behavior organizational identification: A case study
  1. Tez No: 691907
  2. Yazar: METE ŞİRİNKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde görev yapmakta olan bireylerin literatürde bir kişilik bozukluğu olarak geçen narsistik hayranlık ve rekabet düzeylerini saptamak ve mevcut bozukluğun örgütsel faaliyet içinde yer alan işletmelerle olan örgütsel özdeşleşmeleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için Erzurum' da faaliyet gösteren özel spor işletmeleri çalışanları arasından, basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen toplam 274 çalışan üzerinde ankete dayalı bir alan araştırması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu, narsistik hayranlık ve rekabetin örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Narsistik hayranlık boyutunun örgütsel özdeşleşme boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif etkisinin olduğu, narsistik rekabet boyutunun ise örgütsel özdeşleşme boyutlarının üzerinde negatif etkisinin olduğu yapılan analizler sonucu tespit edilmiştir. İşletme yönetimindeki verimliliği artırmaya yardımcı olabilecek fikirler geliştirmek ve çalışanların işletme faaliyetlerinde kendilerine biçilen rollere kolay adapte olması açısından kendi içsel durumlarından sıyrılıp“görev insanı”algısıyla işletmeye tam kapasiteli özdeş bireyler meydana getirme unsurlarına dikkat çekmek çalışmanın asıl amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk kısmında giriş kısmıyla beraber araştırmanın konusu ve problemi, araştırmanın amacı, önemi ve gerekçesi, araştırmanın sınırlılıkları, araştırma varsayımları ve terim tanımları yer almaktadır. Çalışmanın devamında, ikinci bölüm olarak kuramsal çerçeve ve alan yazın derlemesi, üçüncü bölüm olarak ise yöntem kısmı yer almaktadır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler ile beraber ayrı ayrı iki değişkene ait olan boyutlarında yer aldığı bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Modele ilişkin, çalışma için önem arz eden nitelikte anlamlılık ifade eden hipotezler geliştirilmiştir. Çalışma, geçerlilik ve güvenilirlik unsuruna uygun şekilde online ortamda yapılması planlanan anket uygulamaları ile desteklenmektedir. Bu çalışmayı literatürdeki diğer çalışmalardan ayıran en önemli unsur, işletmelerin yönetim omurgalarındaki en önemli sorunlardan biri olan çalışanların örgütsel olarak özdeşleşme problemlerine çözüm arayışı sunması ve çalışmanın 2 ana değişkeninin literatürde oldukça az çalışmada bir arada incelenmesidir. Ayrıca evrensel olarak kullanılan ve Türkiye' deki çalışmalara da uyarlanmış olan geçerli ve güvenilir ölçekleri barındırması nedeniyle önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the narcissistic admiration and rivalry levels of individuals working in businesses, which is a personality disorder in the literature, and to reveal the effect of the current disorder on their organizational identification with businesses involved in organizational activity. In order to achieve this aim, a field research based on a questionnaire was conducted on 274 employees selected according to the simple random sampling method among the employees of private sports enterprises operating in Erzurum. As a result of the analysis, it was determined that narcissistic admiration and competition had a significant and positive effect on organizational identification. It has been determined as a result of the analyzes that the narcissistic admiration dimension has a significant and positive effect on the dimensions of organizational identification, while the narcissistic rivalry dimension has a negative effect on the dimensions of organizational identification. In the first part of the study, together with the introduction part, the subject and problem of the research, the purpose, importance and reason of the research, limitations of the research, research assumptions and term definitions are included. In the continuation of the study, there is the theoretical framework and literature review as the second part, and the method part as the third part. A research model was created in which the dimensions of the dependent and independent variables, as well as the dimensions of the two variables, were separately. Hypotheses about the model, which are significant for the study, have been developed. The study is supported by survey applications that are planned to be conducted online in accordance with the validity and reliability factor. The most important factor that distinguishes this study from other studies in the current literature is that one of the most important problems in the management backbones of enterprises, employees' organizational identification problems, and the two main variables of the study have not been studied together in any study before. Also universally used and in Turkey is an important work in terms of hosting that are tailored to the reliable and valid scale operation.